Vegyes teljesítménnyel zárták az évet 2015 slágerbefektetései, a vegyes alapok. A lakosság zsákszámra hordta a pénzt a konstrukciókba, amelyeknek a vagyona 12 hónap alatt több mint 27 százalékkal, 780 milliárd forint fölé emelkedett. A tőkegyűjtésben a K&H Alapkezelő, a CIB és az MKB érte el a legnagyobb sikert, voltak olyan vegyes alapjaik, amelyek 20-25 milliárd forintnyi friss megtakarítást vonzottak. Kérdés persze, sikerül-e megtartani ezeket a pénzeket.
Igazán kiemelkedő hozamot ugyanis kevés konstrukció ért el, a vegyes alapok legjobbika 9,7 százalékos teljesítménnyel a Quaestor Aranytallér lett. Ebből az – egyébként kisméretű – alapból viszont egyelőre nem lehet kivenni a pénzt, hiszen a brókerbotrány óta felfüggesztették a forgalmazását. A tíz milliárd forintnál többet kezelő alapok közül kettő tudott 5 százalék fölötti hozamot elérni, mindkettőt a Concorde Alapkezelő jegyzi, az egyik a Concorde 2000, a másik pedig a Concorde PB3 volt.
Az új esztendő sem kezdődött jól, a legtöbb vegyes alap árfolyama ugyanis tovább esett januárban. A veszteség oka, hogy a vegyes alapok részvényeket is tartanak, így az utóbbi hónapok ingadozó tőzsdei árfolyamait is lekövették. Sok alap árfolyamán látszik, hogy megszenvedte a tavaly nyári kínai piaci összeomlást, és az idei év elején is esett az árfolyama a tőzsdékkel együtt. Az OTP Paletta – amelynek körülbelül a fele van részvényekben – tavaly például 5,9 százalékos hozamot ért el, ezzel az egyik legjobb volt a piacon, az idén viszont esik az árfolyama. „A hosszú távú cél, hogy a hozam egy részvényalapé és egy kötvényalapé között legyen. Jelenleg – az olajár esése miatt – az orosz részvénykitettség csökkentésével és a török papírok felülsúlyozásával próbál az alap javítani” – mondja Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzsere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.