Biztonsági kérdések? Szabad fegyverviselés? Harc az Iszlám Állam ellen? Az Egyesült Államok elmúlt heteinek fontos témái mintha nem is léteztek volna a republikánus elnökjelöltek legújabb vitáján. Egyetlen fontos téma volt, amely uralta a vitát: lehet-e olyan elnöke az USA-nak, aki nem az Egyesült Államokban született?
Jól érződött a vitán, hogy a közvélemény-kutatásokban Ted Cruz jött fel stabilan a párton belüli második helyre: a népszerűségi listákat vezető Donald Trump ezúttal szinte csak rá lőtt. Trump már Barack Obamát is megpróbálta hitelteleníteni az előző választásnál azzal, hogy felvetette: nem is amerikai születésű az elnök - Obama akkor előbb bemutatta a születési bizonyítványát, majd születési videójaként levetítette az Oroszlánkirály nyitó jelenetét. Trump most ugyanezt a fegyvert Cruz ellen vette elő - a texasi szenátor Kanadában született, de anyja amerikai állampolgár. Így az alkotmány szerint lehetne elnök, de a kampányban bármikor elő lehet venni a kérdést, hogy valóban nem lennének-e perek és jogbizonytalanság ebből.
Cruz azt állítja: ha igaz volna, amit ellene felhoznak, akkor maga Trump sem lehetne elnök. Igaz, az ingatlanmilliárdos amerikai születésű, de az anyja Nagy-Britanniában született. Ennél a jogi szempontból teljesen értelmetlen és lefutott vitának a legfőbb üzenete az: vége a szinte baráti viszonynak Trump és Cruz között. A két, magát elitellenesként meghatározó jelölt eddig nem igazán támadta egymást a kampányban - most viszont, hogy ők ketten állnak a republikánus népszerűségi listák élén, már változott a hangulat.
Ami a többieket illeti: kemény harc folyik a második helyért, ami jelenleg épp annyira tűnik biztosan Cruzénak, mint amennyire Trumpé az első pozíció. A népszerűségi listákon most harmadik Marco Rubio keményen nekiment Cruznak - a stratégiája világos: akik számára Trump túlságosan populista, azok azt fogják választani, akit a legesélyesebb kihívónak tartanak, ezért kell a második helyet megcélozni egyelőre. Rubio most Cruz 2012-es kampányfinanszírozásával kapcsolatban hozott fel szabálytalanságokat, amire azt a választ kapta, hogy ezek csak rosszul kitöltött papírokat jelentettek.
Jeb Bush, aki újabban már az 5 százalék eléréséért küzd, a nemzetközi politikával próbálta megfogni Trumpot. Szerinte nagyon veszélyes gondolat a muszlimok kitiltása az USA-ból, nem csak a belföldi hatás miatt, hanem azért is, mert így lehetetlen volna összefogni az arab országokkal az Iszlám Állam terroristái ellen. A kevésbé népszerű jelöltek, John Kasich és Chris Christie is ezt az esélyt próbálták megragadni, hogy arról beszéljenek: ők legalább ideiglenesen korlátoznák a szíriai menekültek befogadását. Trump azt válaszolta nekik: le kell állni a politikai korrektséggel.
Az este egyértelmű vesztesének Ben Carson tűnik. Az egykori orvos, aki sokáig a második legnépszerűbb republikánus jelölt volt, szinte semmivel nem tudott kitűnni a vitában. Jól látszik, hogy ha populizmusról van szó, Trump mellett labdába sem rúg, a szakpolitikai kérdésekben pedig kevésbé erős, mint az aktív szenátorok.
A vita előtt egy B-vitát is tartottak, ezen a három kevésbé népszerű jelölt vett részt. Közülük az este győztesének Carly Fiorinát, a Hewlett Packard egykori vezérigazgatóját tartják az elemzők - az ő számára viszont már az számítana sikernek, ha egyáltalán visszakerülne az esélyesebb elnökaspiránsok közé. A következő republikánus vitát két hét múlva tartják, néhány nappal az iowai szavazás előtt.
Az első előválasztást február 1-jén tartják Iowában, majd négy további állam választ még február folyamán. A Huffington Post 33 közvélemény-kutató felmérései alapján úgy számol: Trump párton belüli népszerűsége 37 százalékos, a második helyen álló Cruz 19 százalékot kapna. Rubio épp 10 százalék fölött van, Carson 9, Bush pedig 5 százalékra számíthatna most, a többiek számára az 5 százalék is távoli. Bonyolítja a helyzetet, hogy az elsőként választó Iowában Trumpot és Cruzt alig néhány tizedszázalékra mérik egymástól, igaz, az utána következő New Hampshire-ben már 15 százalékpontos Trump előnye. A demokratáknál még mindig 15 százalékponttal, igaz, csökkenő előnnyel vezető Hillary Clinton egyedül Rubióval áll holtversenyben, bármelyik más republikánust legyőzné a friss felmérések szerint (Trumpnál, Cruznál és Carsonnál is 2 százalékponttal népszerűbb most, Bushnál 5 százalékponttal). A demokratáknál második Bernie Sanderst 7 százalékponttal mérik Trump elé, Rubióval döntetlenre hozzák ki a népszerűségét, a többieket simán verné meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.