Megkezdődött a mezőgazdasági biztosítások szezonja, a gazdák a múlt héttől igényelhetik ismét az államilag támogatott konstrukciókat. Vannak, akik már fel is keresték a biztosítókat. „A kötési szezon elején jellemzően az ültetvényekre és az őszi vetésekre kötnek szerződéseket a termelők” – mondja Füzesi Dániel, a Groupama Biztosító mezőgazdasági szakértője. Az igazi rohamra azonban még néhány hetet várni kell, a vetést előkészítő munkálatok ugyanis csak a belvíz levonultával kezdődnek meg, a biztosításokat is ezt követően kötik, illetve újítják meg a gazdák.
Az idén a tavalyinál 33 százalékkal több, összesen 4 milliárd forintos támogatást nyújt az állam az agrárbiztosítást kötőknek. Ahhoz, hogy ez a forrás teljesen elfogyjon, körülbelül 10 százalékkal kellene nőnie a piacnak tavalyhoz képest. Erre Füzesi szerint jó esély van, mert a terményárak emelkedése és az, hogy az idén már az önkormányzatok és a nagyvállalkozások is jogosultak a támogatásra, megkönnyíti az üzletkötők munkáját.
A gazdák – akárcsak az elmúlt években – háromféle támogatott konstrukcióból választhatnak, az „A” típust csak néhány fajta növénykultúrára (jellemzően gabonák, emellett alma, szőlő és körte) lehet megkötni, és teljes körűen lefedi a kockázatokat. Ez a biztosítás jellemzően a legdrágább a háromféle konstrukció közül. A „B” típus már többféle növényre köthető, és össze lehet benne válogatni a fedezeteket: aki például csak téli fagykárra szeretné megkötni, de a jégesőtől nem tart, megteheti, hogy csak a fagykárra biztosítja a termést. A „C” típus a legrugalmasabb, bármilyen növénykultúrára megköthető, és szintén szabadon összeválogatható, milyen kockázatokra nyújtson fedezetet.
Az állam a gazdákat legfeljebb a biztosítási díj 65 százalékáig támogatja, ha teljesen kimerül a négymilliárd forintos keret, akkor ez az arány csökkenhet. A háromféle konstrukció megkötői közül a „C” típusút kötőknél mérséklődhet a legnagyobb mértékben a kedvezmény, és az „A” típust kötőknél maradhat a legnagyobb arányú a támogatás. Tavaly például, amikor a hárommilliárd forintos támogatási keretet 700 millió forinttal lépték túl a gazdák, a „C” típust kötők végül 30, a „B” típust kötők pedig 52 százalékos hozzájárulást kaptak, az „A” típusnál megmaradt a maximális 65 százalék.
A gazdák számára egyre fontosabb az öngondoskodás, ezt jelzi, hogy 2012 óta, mióta megjelent az állami támogatás ezekre a termékekre, egyre többen kötnek biztosítást. Tavaly annak ellenére is, hogy a nagyvállalatokat kivették a támogatotti körből, és csökkentek a terményárak, az állománydíj meghaladta az 5,7 milliárd forintot. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének adatai szerint legtöbben még mindig a „B” típust választották, az ilyen biztosítások állománydíja megközelítette a 2,7 milliárd forintot, de az „A” típus egyre kedveltebb, az állománydíja meghaladta a 2 milliárd forintot.
Egy friss kutatás szerint az idén is sokan kötnek majd biztosítást. Az Agrisk.hu felmérése szerint a gazdák fele már legalább egyszer kötött mezőgazdasági biztosítást, és a válaszadók 43 százaléka biztosan, további 43 százaléka pedig valószínűleg köt új mezőgazdasági biztosítást egy éven belül. A legnagyobb veszélyforrásnak a termelők a jégesőt, a viharokat, valamint az aszályt tartják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.