Napokig találgatta a piac, vajon miért vásárolt Csányi Sándor szingapúri alapja nagy tételben OTP- és Mol-részvényeket, pedig meglehet, a magyarázat pofonegyszerű: ez a bécsi tőzsde március 3-i bejelentése, miszerint a Wiener Börse cseh, lengyel és magyar részvényeket tartalmazó részvényindexében, a CECE-ben a magyar és cseh papírok súlya nő, ezzel szemben a lengyeleké csökken. Az átsúlyozásra ma, tőzsdezárás után kerül sor, a március 16-i záróárak alapján, az új súlyok március 21-én lépnek életbe.
Csányi alapja, a Sertorius Global Opportunities Fund Pte. Ltd. először az indexátsúlyozás bejelentésének másnapján, március 4-én vett OTP- és Mol-részvényeket, majd az azt követőn három tőzsdei napon is vásárolt, összességében 9,2 milliárd forintért. Az, hogy ezen belül az OTP-papírokra közel 5,9 milliárdot, míg a Molra 3,3 milliárdot költött a Sertorius, szintén árulkodó. E különbség ugyanis szinte hajszálra leképezi azt, hogy a bankrészvények súlya csaknem kétszer jobban emelkedett, mint az olajpapíroké. A Csányi-alap pakettjei néhány nap alatt 700 millió forinttal értékelődtek fel. A blue chipek árfolyamát ugyanis több mint tíz százalékkal felhajtotta, hogy a tőkeerősebb alapok is elkezdték bezsákolni az OTP, a Mol és az ugyancsak indexsúly-növekedés előtt álló Richter részvényeit. A vásárlók között lehetett a 159 millió eurót kezelő Lyxor Eastern Europe ETF, amely a Portfolio.hu szerint a CECE indexet követi le. Piaci információk alapján összesen mintegy 250-300 millió euró vagyon kötődhet a CECE indexhez, amelynek az új súlyok alapján közel 17 százaléka (12,5-15 milliárd forint) lehet hétfőtől magyar részvényekben. Ez 7-9 milliárd forintos többletkeresletet jelenthet a mai zárásig, amikorra az alapok hozzáigazítják portfólióikat az új súlyokhoz. Ez jelentős erő, ha azt vesszük, hogy a BÉT részvénypiacának napi átlagforgalma januárban közel 11 milliárd, februárban 9 milliárd forint volt.
Közvetlenül az új CECE indexsúlyok miatti vételek juttatták a BUX-ot 2008 januárja óta nem látott magasságba, 26 ezer pont fölé csütörtökön délben. Ám a magyar tőkepiac felértékelődése már korábban megkezdődött, a BUX több mint 40 százalékot emelkedett tavaly januártól november végéig, vagyis amikor a bécsi tőzsde bejelentette a CECE index számítási metódusának megváltoztatását.
A több mint egy éve tartó felértékelődést elemzők Magyarország és a hazai blue chipek kilátásainak javulásával magyarázzák. Míg a kormány hosszú idő óta ügyesen tartja fenn a várakozást, hogy a makrogazdasági fundamentumok alapján a hitelminősítőknek már rég befektetésre ajánlott kategóriában kellene tartaniuk Magyarországot, addig úgy tűnik, a vezető hazai részvények kibocsátói tavaly túljutottak a nehezén. A Mol rekordmértékben írta le eszközeit az alacsony olajár miatt, az OTP pedig maga mögött tudta a devizahitelezés megszüntetése miatti veszteségeit. (A Mol igazgatósága tegnap közölte: 55 milliárd forint osztalék kifizetésére tesz majd javaslatot. Ez részvényenként 526 forint, ami a tegnapi 16 300 forintos záróárra vetítve 3,23 százalékos bruttó osztalékhozam.)
Az OTP és a Richter vezetőinek feje oroszországi kitettségük miatt még fájhat, ezek az eddigieknél jóval kisebb veszteséget okozhatnak. Miró József, az Erste Befektetési Zrt. stratégája azt várja, hogy a CECE-változások okozta drágulás után megnyugvás, netán kis negatív korrekció várható, de hosszabb távon a hazai blue chipek felértékelődése folytatódhat.
A Wiener Börse indexbizottsága tavaly november végén úgy döntött, hogy március 21-től a CECE index súlyozásában már nem alkalmaz úgynevezett reprezentációs tényezőt, amely egyfajta diszkontként az egyes indextagok kapitalizációjának csak bizonyos hányadát vette figyelembe. Emiatt több részvény – köztük az OTP Banké és a Molé – is viszonylag kis súllyal szerepelt, ezek azonban e reprezentációs tényező eltörlése miatt megugranak. A legjobban, 8 százalékponttal a cseh piacon forgó Erste-részvényé, míg az OTP-é 5,1, a Molé 2,6, a Richteré pedig 2 százalékponttal emelkedik.
A Wiener Börse indexbizottsága tavaly november végén úgy döntött, hogy március 21-től a CECE index súlyozásában már nem alkalmaz úgynevezett reprezentációs tényezőt, amely egyfajta diszkontként az egyes indextagok kapitalizációjának csak bizonyos hányadát vette figyelembe. Emiatt több részvény – köztük az OTP Banké és a Molé – is viszonylag kis súllyal szerepelt, ezek azonban e reprezentációs tényező eltörlése miatt megugranak. A legjobban, 8 százalékponttal a cseh piacon forgó Erste-részvényé, míg az OTP-é 5,1, a Molé 2,6, a Richteré pedig 2 százalékponttal emelkedik.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.