BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Választékbővítés az eszközalapoknál

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb ajánlásának köszönhetően szélesedhet a befektetési egységekhez kötött (unit-linked) életbiztosítások és nyugdíjbiztosítások befektetési palettája. Jövőre olcsó, hazai kötvényekbe és részvényekbe fektető eszközalapokkal bővülhet a kínálat

Az MNB legfrissebb, 2017. január 1-jén élesedő ajánlásában megfogalmaz több, a unit-linked életbiztosítások eszközalapjainak összetételéről szóló iránymutatást is. Többek közt előírja a biztosítóknak, hogy az eszközalap-paletta kialakítása során az egyszerűség legyen az egyik legfontosabb alapelv, valamint elvárja tőlük, hogy döntően, azaz legalább 80 százalékban állampapírokba fektető, nem összetett szerkezetű alapokkal is elérhető legyen a termékek Teljes Költségmutatójának (TKM) legalsó szintje. Emellett a devizakockázat csökkentése érdekében a fizetés pénznemében denominált állampapírokba, hitelviszonyt megtestesítő eszközökbe és részvényekbe fektető, egyszerű eszközalapokkal is rendelkezniük kell a unit-linked biztosításoknak. A felügyelet javasolja a mostanában egyre szélesebb körben elérhető céldátumalapok használatát is.

Ha az elvárást ki akarjuk elégíteni, egy forintos termék esetén ezt úgy tudjuk megtenni, hogy tisztán forintos eszközökbe fektetünk (ezek elsősorban magyarok, nem sok forintban denominált külföldi eszköz létezik), nem minden biztosítónak van viszont akár tisztán magyar kötvény-, akár tisztán magyar részvényalapja. Ha az elérhető termékek tájékoztatóit elemezzük – amelyekben jellemzően nincs leírva teljesen pontosan, hogy milyen eszközökbe fektet aktuálisan az adott eszközalap, inkább csak a befektetési politika látható –, levonhatjuk a következtetést, hogy főleg részvényalapokból van hiány.

A Portfolio megállapítása szerint ezért az Aegonnak, az Erstének, a Groupamának, a K&H-nak, az NN-nek, a Novisnak, a Signalnak, az Uniqának és a Vienna Life-nak is felül kell majd vizsgálnia a rendszeres, forintos nyugdíjbiztosításait, és új alapokat kell bevezetniük a termékeikbe. Lehetséges, hogy más szereplők, mint az ERGO „kötvénydomináns” és „részvénydomináns” eszközalapjai vagy a CIG „Pro” kötvény- és részvényalapjai sem fognak átmenni a felügyelet szűrőjén, ezért nekik is új alapokat kell majd bevonniuk a portfóliójukba. Egyébként pedig szinte az összes szolgáltatónál elérhetők olyan vegyes alapok, amelyek részben hazai kötvényekbe és részvényekbe fektetnek, illetve olyan közép-európai vagy közép- és kelet-európai részvényalapok, amelyek tartalmaznak hazai eszközöket is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.