BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar ingatlanfejlesztések a világ fókuszában

A 10 éves távlati tervek, a hotel, ipari- és logisztikai ingatlanfejlesztések kerültek fókuszba a világ legnívósabb, tegnap megnyílt ingatlanszakmai seregszemléjén, a MIPIM-en, Cannes-ban.

A duplájára nőtt befektetői kereslet okán a magyar fejlesztők kimondottan optimistán látják a jövőt. Budapest stabilizálta helyét a nemzetközi befektetők térképén, sőt a régió egyik legfelkapottabb fővárosa lett. Budapest Főváros Önkormányzata, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) és az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) közösen mutatkozik be a Budapest-standon. A kiállítás második napján, nemzeti ünnepünkön is nagy volt az érdeklődés a világszínvonalú magyar fejlesztések és megaprojektek iránt, a magyar fejlesztők így eredményes tárgyalásokat folytattak.
                                              
A Budapest-standon megrendezett összes ingatlanfejlesztői panelbeszélgetés résztvevői mindannyian határozott optimizmussal beszéltek a piac jelenlegi állapotáról. A fejlesztők kivétel nélkül egyetértettek abban, hogy messze még a „plafon”, a következő néhány évben szép fejlődésnek lehetünk tanúi Budapesten mind a hozamokat, mind a bérleti díjakat tekintve. Sor került a potenciális fejlesztésekkel kapcsolatos információcserére és az ingatlanprojektek feltérképezésére is, amelyek a jövőbeni befektetési portfóliók alapjául szolgálnak.

A kiállításon a Fővárost Szalay-Bobrovniczky Alexandra humán főpolgármester-helyettes képviselte, aki elmondta, hogy Tarlós István főpolgármester és Budapest Főváros Önkormányzata számára kiemelten fontos, hogy Budapest a nemzetközi ingatlanfejlesztések és beruházások célterületévé váljon. A közép- és hosszú távú városfejlesztési koncepciók, valamint a jövőbeni nagyrendezvények megvalósítása kiváló alapot nyújt a nemzetközi fórumokon való bemutatkozásra, a befektetői kör érdeklődésének felkeltésére. A kiemelt városfejlesztések mellett számos beruházást ismertettek, kiemelten foglalkoztak a magyar főváros jövőbeni, 10 évvel későbbi víziójáról is.

A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) főosztályvezető-helyettese, Heffner Róbert hangsúlyozta: a HIPA tizenkét fővárosi és vidéki projektet képvisel a kiállításon. A magyar befektetési környezet népszerűsítésén túlmenően a HIPA jelenlétének célja, hogy felhívja a legjelentősebb iparági szereplők figyelmét a dinamikusan fejlődő magyar ingatlanpiacra, valamint az ígéretes, komoly megvalósíthatósági potenciállal rendelkező ingatlanfejlesztési beruházásokra. A HIPA az ingatlan-szakkiállításon a Hungarian Investment Projects (HIP) portfólióján belül az ingatlan és turisztikai projekteket népszerűsíti, amelyek fókuszterületei a hotel-, iroda-, valamint az ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések.

Borbély Gábor, a CBRE magyarországi kutatási igazgatója az egyik kerekasztal-beszélgetésen ismertette legfrissebb jelentésüket, miszerint 2016-ban duplázott a magyar kereskedelmi ingatlanpiac. Míg 2015-ben 745 millió euró értékben cseréltek gazdát a kereskedelmi ingatlanok Magyarországon, 2016-ban már több mint kétszeresére, 1,54 milliárd euróra nőtt a forgalom. Az irodapiacon a bővülés 129 százalék volt, amit a piacra kerülő új, modern irodaházak mellett az egyre kelendőbb másod- és harmadosztályú ingatlanok iránti kereslet magyaráz. A kiskereskedelmi ingatlanok befektetési forgalma még nagyobb mértékben, 203 százalékkal nőtt. Az ipari ingatlanpiac 44 százalékos növekedése nem a kereslet, hanem a kínálat korlátozottsága miatt múlta alul a másik két alpiacot. A világ egyik vezető ingatlan-tanácsadója, a CBRE 2017-re hasonló, vagy akár még nagyobb forgalmat is vár.

Noah M. Steinberg, a nemzetközi ingatlanszakmai szervezet, a RICS Magyarország elnöke, a WING elnök-vezérigazgatója szerint ennek oka, hogy Magyarország makrogazdasági teljesítménye, jövőbeli kilátásai, valamint ingatlanpiaci fundamentumai alapján, Budapest egyre vonzóbb célponttá válik a nemzetközi befektetők számára. Az ingatlanprojektek minősége és fenntarthatósága, a relatív árelőnyök mellett, még inkább erősítik ezt a trendet. Az egyre erősödő hazai intézményi befektetői kör – amely hosszú távon elkötelezett az ország fejlődése mellett – további fontos eleme a piaci fellendülésnek, hiszen jelentős likviditási forrással egészíti ki a nemzetközi tőkét – tette hozzá. A piaci igények, a professzionális, erős hazai fejlesztők és a rendelkezésre álló projektfinanszírozás megteremtik a lehetőségét a fellendülő ingatlanfejlesztési aktivitásnak.

Mindenki pozitív fejleményekről számolt be a befektetési és a finanszírozási területen is. Dr. Lohn Balázs, ügyvéd, managing partner (Lohn Ügyvédi Iroda) úgy látta, a korábbi évekhez képest nagyot fordult a világ: a hotel, mint befektetési célpont egyre több tőkét vonz, és lassan az irodai vagy logisztikai ingatlanokéhoz hasonló, érett piaccá válhat. A kiszámíthatóbb iparági környezetnek köszönhetően ma már a befektetők is bátrabban belevágnak az ilyen jellegű projektekbe, jó példa erre a fővárosban megvalósult számos luxus, design és boutique hotel (The Ritz-Carlton, Aria, W, Four Seasons, Corinthia). A 9%-os társasági adó bevezetése (műemlékeknél a felújítási költségek további levonhatóságával), a környező országokhoz képest még mindig kedvezőbb hazai ingatlanárak és a magasabb megtérülés lehetősége tovább erősítheti a szállodafejlesztési piac fellendülését.

Kovács Attila, a Horizon Development ügyvezető partnere kiemelte, hogy belvárosi projektjeiket (legyen szó akár irodaházakról, akár kiskereskedelmi és lakóingatlan-fejlesztésekről) egyre intenzívebb hazai és külföldi befektetői érdeklődés övezi. A sikeresen értékesített Eiffel Palace és Váci 1 épületek után a jelenleg fejlesztés alatt álló Promenade Gardens, valamint a hamarosan induló Szervita téri fejlesztés iránt is fokozódik a kereslet. Az ATENOR ingatlanfejlesztő csoport ügyvezető igazgatója, Borbély Zoltán ugyancsak a sikereikről számolt be: az Atenor az elmúlt 3 hónapban 3 irodaházát is, a Váci Greens A, B és C épületét, mintegy 65.000 m2-es összterülettel sikeresen értékesítette összesen 141 millió euróért. A Váci Greens épületek sikeres eladása jól mutatja a budapesti ingatlanbefektetési piac rendkívüli erősödését.

Több befektető is komoly érdeklődést mutat a Váci Greens még fejlesztés alatt álló épületeinek megvásárlása iránt. Emellett bérlői oldalon is jelentős aktivitást tapasztalunk, a Váci úti irodafolyosó egyértelműen az egyik legsikeresebb üzleti lokáció. Hozzátette: a Váci Greens 4. fázisa, a már 30%-ban bérbe adott D épület fejlesztése rendületlenül halad előre, az épület átadására idén év végén kerül sor. A magyar tulajdonú InfoGroup Cégcsoport ügyvezetője, Székely Ádám azt emelte ki, hogy az InfoGroup életében a 2017-es esztendő a személyre szabott BTS (build-to-suit,) projektek fejlesztésének jegyében telik majd. Bejelentette: a közeljövőben Észak-Magyarországon zajlanak innovatív ipari- és logisztikai ingatlanprojektjeik, infrastrukturális és logisztikai fejlesztéseik. Miskolcon 21.500 m2-es csarnokot építenek 50.000 m2-es bővülési lehetőséggel, Tiszaújvárosban pedig egy 18.000 m2-es csarnokot 18.000 m2-es bővülési lehetőséggel, egyedi igényekre szabottan, rugalmas, hatékony térkialakítással. Mindkét esetben világcégek bérlői szükségleteit elégítik ki. A fejlesztések révén új munkahelyeket teremtenek egy kitűnő úthálózattal rendelkező, de alulfejlett régióban. Hozzátette: a mai irodapiacon ritkaságnak számító Bartók Udvar irodaépület-együttes kivitelezési munkálatai is folynak a fővárosban.

A Liget Budapest Projekt összetettsége vonzza a befektetőket
 
A nemzetközi ingatlanszakma figyelme már most Magyarországra irányul, hiszen a március 16-án megrendezendő MIPIM Awards-on derül ki, elnyerheti-e a Liget Budapest Projekt a legnagyobb és legátfogóbb fejlesztéseket bemutató kategória, a Best Futura Mega Project díját, és lehet-e a világ legjobbja. Az már biztos, hogy egyedüli európai projektként került a TOP 4-be. Jelinek Balázs, a Liget Budapest projektigazgatója kiemelte: a Liget Budapest összetettsége vonzza a befektetőket, az utóbbi időben több megkeresést is kaptak a projekt finanszírozására vonatkozóan, melyeket jelenleg is vizsgálnak. Úgy látjuk, hogy a szokásos piaci termékek mellett a megtérülési rátája, átgondoltsága és komplexitása együttesen jó pozícióba helyezi a projektünket az esetleges befektetők szemében. Az állami és önkormányzati beruházások várhatóan további piaci folyamatokat indukálnak a Liget szomszédságában is, a környező kerületekben lakások épülnek, illetve fellendül a szállodaipar és vendéglátás, amely további fejlesztéseket eredményez – emelte ki.
 
Világszínvonalú fejlesztések mutatkoznak be
 
A szektorban három évtizede aktív Atenor a főváros egyik legnagyobb irodafejlesztésével, a hat épületből álló 130.000 m2-es Váci Greens irodakomplexum projekttel vesz részt a standon. A Futureal három irodafejlesztését mutatja be. A Budapest One Business Park Magyarország legnagyobb multimodális csomópontjánál, Őrmezőn épül, 65.000 m2-en. A technológiai cégek igényeire szabott Corvin Technology & Science Park a nemzetközileg is elismert Corvin Sétány-projekt utolsó irodafejlesztése, míg az Advance Tower a Váci úti irodakorridoron létesül, húszezer négyzetméteren. Képviselteti magát az ingatlanpiacon közel 20 éve jelentős szerepet betöltő Gránit Pólus Csoport, valamint az európai bevásárlóközpontok ingatlanpiacának egyik vezető fejlesztője, az Immochan is. A Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. – amely Inpark márkanéven lépett az ipariingatlan-fejlesztői piacra – az Inpark Páty és Inpark Hatvan néven épülő ipari csarnokait és a Modern Városok Programban részt vevő helyszínek ipari fejlesztési területeit népszerűsíti a Budapest-standon. Az InfoGroup a Bartók Udvar irodaépület-együttes új, 24.000 m2-es fejlesztési ütemével – Dél-Buda egyik legsikeresebb fejlesztését – mutatja be, illetve bejelenti két új built-to-suit logisztikai beruházását, amely 40.000 m2-es logisztikai fejlesztés az Észak-Magyarországi régióban.

A 2006 óta világszínvonalú, integrált professzionális szolgáltatásokat nyújtó Horizon Development három fejlesztése: a modern terekkel kiegészített neoklasszicista palota, a Váci 1; a belvárosban épülő többfunkciós kereskedelmi ingatlan, a Szervita Square; és a Promenade Gardens, a Váci úti irodafolyosó legmagasabb műszaki tartalmú, fenntartható irodaháza. A 18 év alatt több mint 200 milliárd forint értékű befektetést eszközlő piacvezető WING, az idén átadásra kerülő fejlesztései közül a dél-budai Duna-parton található Ericsson K+F Központot és Székházat, valamint az Ibis Styles Budapest Airport Hotelt mutatja be az ország legnagyobb és legkorszerűbb irodaháza, a 2018-ra elkészülő Magyar Telekom Székház mellett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.