BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Van egy kis gond az antibiotikumokkal

A hosszú időn át antibiotikumot szedőknél nagyobb eséllyel alakulnak ki a bélrák előfutárának tekintett sejtszaporulatok egy új kutatás szerint.

A bélpolipok, a bél belső oldalán növekvő apró kinövések gyakoriak, a brit populáció 15-20 százalékát érintik. Az esetek többségében nem okoznak tüneteket és nem rákosodnak el, néhány esetben azonban rákká fejlődnek, ha nem kezelik őket - olvasható a BBC online kiadásában.

Egy nemzetközi kutatócsoportnak a Gut című szaklapban megjelent tanulmánya szerint azoknál a 20 és 39 év közötti alanyoknál, akik legalább két hónapig antibiotikumot szedtek, később nagyobb eséllyel diagnosztizálták a bélpolipok bizonyos fajtáját, adenómákat, mint azoknál, akik nem szedtek hosszú távon antibiotikumot a 20-as és 30-as éveikben. Azoknál a nőknél pedig, akik legalább két hónapon át szedtek antibiotikumot a 40-es és 50-es éveikben, gyakrabban diagnosztizáltak adenómát évtizedekkel később. A tanulmány azonban azt nem vizsgálta, hány polipból alakult ki rák.

A tanulmány szerzői szerint kutatásuk nem bizonyítja, hogy az antibiotikumok elősegítik a rák kialakulását. Elismerik, hogy a baktériumok, melyek kezelésére a gyógyszert bevetették, szintén fontos szerepet játszhatnak a tumor létrejöttében.

 Ugyanakkor "elfogadható biológiai magyarázata" van a jelenségnek. "Az antibiotikumok alapvetően megváltoztatják a bél mikroorganizmusait, csökkentik a baktériumok sokféleségét és számát, valamint az ellenséges organizmusokkal szembeni ellenállás erejét" - fejti ki a tanulmány. Mindezeknek jelentős szerepe van a bélrák kialakulásában - amellett, hogy az antibiotikumokkal kezelt baktériumok gyulladást idézhetnek elő, ami növeli a bélrák kialakulásának kockázatát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.