BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két nagy német cég is fizet rendkívüli osztalékot

A harminc legnagyobb német tőzsdei céget tömörítő frankfurti DAX index összetétele március 19-től megváltozik.

A harminc legnagyobb német tőzsdei céget tömörítő frankfurti DAX index összetétele március 19-től megváltozik. Kikerül a mutatóból a ProSiebenSat.1 médiavállalkozás, melynek helyét az elsősorban az autóiparban használt műanyagok gyártásával foglalkozó Covestro veszi át. A társaságot 2015-ben választották le egy IPO-val, azaz elsődleges részvénykibocsátással a Bayer vegy- és gyógyszeripari konszernről.

A Covestro árfolyama és ezáltal a tőzsdei kapitalizációja is olyan mértékben megnőtt az elmúlt időszakban, hogy helyet követelt magának a DAX-ban. A tőzsdei bevezetés olyan szempontból szerencsétlenül alakult, hogy néhány héttel a 2015. októberi IPO előtt tört ki az elsőként a Volkswagent érintő dízelbotrány. Így csak az ársáv alján tudták bevezetni a börzére a papírt, ráadásul viszonylag alacsony közkézhányaddal

– mondta Nagy András. Az Erste Befektetési Zrt. elemzője hozzátette, hogy az elmúlt két és fél évben növekedett az autóipari optimizmus és a szektor vállalatainak értékeltsége is. „Ezt ki is használta a Bayer, ugyanis folyamatos eladásokkal mára a Covestro-részesedése 25 százalék alá csökkent, a többi mind közkézhányad, és a tőzsdeindex szempontjából fontos súlyozott kapitalizáció egyre jobban nőtt” – fűzte hozzá a szakértő.

Forrás: AFP

A Covestro árfolyama a kezdeti 28 euróról 87,7 euróra emelkedett, január és február második felében azonban 95 euró felett is járt a kurzus. A DAX-ból kikerülő ProSiebenSat.1 viszont pont ezzel ellentétesen mozgott, 2015 novemberében még 49,7 eurót adtak egy részvényért, ami mostanra 28,9 euróig csúszott le. Tavaly novemberben a 24,7-es szinten is járt a jegyzés.

A netes tartalomszolgáltatók, például a Netflix térnyerése miatt megy rosszabbul a hagyományos televíziós társaságoknak. A ProSiebenSat.1 is megérezte a nézettség csökkenését és a hirdetők távolmaradását

– mutatott rá az elemző.

A frankfurti tőzsde fő mutatóját alkotó cégek nagy része már elfogadta az osztalékjavaslatot, vagy már kialakult a konszenzus a tavalyi eredményekből a részvényeseknek juttatandó pénz mértékéről. Két társaság, az RWE energetikai vállalat és a Linde is fizet rendkívüli osztalékot. „Az RWE a megújuló energetikai részlegének, az Elmű és az Émász többségi tulajdonosának, az Innogynak az eladásából származó pénzből fizet részvényenként egy euró rendkívüli osztalékot. Ez a normál 0,5 eurós osztalékkal együtt már látványos, 8,6 százalékos osztalékhozamnak felel meg, ami a legmagasabb a DAX-komponensek közül. A Linde a 3,9 euró normál osztalék mellé fizetendő 3,1 eurójával együtt 4 százalékos osztalékhozammal forog” – mondta Nagy András. Egyetlen cégként a Commerzbank nem osztogat részvényeseinek. A Lehmann-válság óta csak a 2015-ös eredmény után fizettek 20 eurócentet, a többi évben, így idén is, elmaradt ez a lépés.

A hajózási szektorban és a kereskedelmi ingatlanok területén nagyon sok volt a nem teljesítő hitel. Az idei eredmények után elképzelhető, hogy jövőre újra 20 cent osztalékot fizetnek. A német cégek osztalékfizetései összességében a vártnak megfelelően alakultak, magasnak számítanak a hozamok. Jellemzően április második felében és májusban fizetik ki az összegeket. A DAX-cégekkel kapcsolatos várakozások optimisták, az amerikai részvényekkel ellentétben a növekedési fázisuk középső szakaszában vannak, tehát lehet még tér az emelkedésre

– hangsúlyozta Nagy András.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.