BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szárnyra kapott a hazai lakáspiac

A múlt hónapban 15 630 lakóingatlan cserélhetett gazdát – áll a Duna House havi tranzakciószám-becslésében. Ez több mint 40 százalékos növekedés éves alapon, ám az ingatlan­piaci cég emlékeztet, hogy 2020 márciu­sában már szigorú korlátozások léptek életbe a koronavírus-járvány miatt. Februárhoz képest 7 százalékos a növekedés.

Összességében az első negyedévi adatokat vizsgálva az látszik, hogy

41 ezer adásvétellel zárt a piac, ami szintén az elmúlt tíz év legerősebb három hónapját mutatja.

Fotó: Vémi Zoltán / VG

A Duna House elemzői szerint az aktív pia­cot és a továbbra is erős keresletet a kormányzati támogatások és a lakhatási igények koronavírus-járvány okozta változása is generálja. A Concorde Értékpapír részvényelemzője, Gaál Gellért a Világgazdaságnak elmondta: a pandémia kevésbé hat a piacra, a rekordközeli szintek inkább a központi támogatásoknak köszönhetők.

A növekedésben nagy szerepük van a tavaly elmaradt, pótlólagos vásárlásoknak is. Gaál Gellért úgy véli,

a nagy pörgés egész évben kitarthat,

ami mindenképpen jókora hatással lesz a Duna House eredményére.

Jól teljesíthetett a jelzálog-hitelezés is, a Duna House 93 milliárd forintos (rekord) piaci volumennel kalkulált márciusra. Ez részben annak a következménye, hogy – a központi támogatások bonyolult adminisztrációs háttere miatt – a számtalan beérkezett igénylésből valós szerződés és kihelyezés csak az első negyedév végére jöhetett létre.

Erre egyébként utalt a Világgazdaságnak korábban adott interjújában a Duna House csoport társ-vezérigazgatója, Guy Dymschiz is. Akkor azt mondta, hogy kellemes meglepetést okoznak majd befektetőiknek az első negyedéves eredményükkel. Gaál Gellért szerint a napokban publikálandó előzetes eredményre nyilvánvalóan hat a magas tranzakciószám, de a legdöntőbb a lengyel leányvállalat teljesítménye lesz.

Néhány héttel ezelőtt lapunknak optimistán fogalmazott Guy Dymschiz: azt mondta, az ottani forgalomnövekedés a profitsoron látszik majd meg. Ezzel egyetért Gaál Gellért is, mint mondta, a vártnál valamivel lassabb és drágább hálózatépítés véget ért, a leányvállalatnak immár nagymértékben kell hajtania a csoport számait. Összességében a részvényelemző szerint

kimagasló eredmény várható

az alaptevékenységet tekintve, de az egyelőre nyitott kérdés, hogy mikor és milyen beruházást számolnak el, mikor és mennyi saját fejlesztésű ingatlant tudnak értékesíteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.