Szergej Lavrov és a török külügyminiszter, Mevlüt Çavuşoğlu a tárgyalás után közös sajtótájékoztatót tartott, ahol ismertették az eddigi eredményeket – írta meg az ABC News. A cél egy olyan megállapodás létrehozása, amely lehetővé teszi, hogy Ukrajna a Fekete-tengeren keresztül a globális piacokra exportálhassa a gabonáját. A fokozódó élelmiszerválság miatt ez a kérdés egyre égetőbb lesz.
Becslések szerint 22 millió tonna gabona ragadt Ukrajnában a háború miatt.
A probléma megoldásában Ukrajna, Törökország és Oroszország mellett az ENSZ is aktív szerepet vállal. Az ukrán termények exportjára négy lehetséges forgatókönyv is van. Ezek közül a legvalószínűtlenebb a Fehéroroszországon keresztül történő vasúti szállítás. Ezt az útvonalat a Nyugat és Ukrajna sem tudja elfogadni Minszk háborús érintettsége miatt. Nyugat felé irányulhat a Dunán keresztül történő folyami áruszállítás, illetve a lengyel, magyar és román vasútvonalak, ezek a lehetőségek viszont csak korlátozott mértékben elérhetők, így nem garantálnak hatékony megoldást. Oroszország számára a legkedvezőbb az azovi-tengeri kikötők használata lenne. Mariupolon és Bergyanszkon keresztül teljes egészében Moszkva felügyelhetné a kivitelt – értelemszerűen ezt Kijevnek nehéz lenne elfogadni. A legvalószínűbb megoldás Odessza lehet, ahonnan a Fekete-tengeren keresztül Törökországba szállíthatnák a gabonát, s onnan visszacsatornáznák a terményeket a világpiacra.
A Reuters arról írt, hogy Szergej Lavrov Ankarában kijelentette, az Odesszán keresztül történő szállítás elfogadható Moszkva számára, de feltételeik is vannak. Egyrészt fenntartják a jogot, hogy ellenőrizzék a kikötőben megforduló hajókat, nehogy titkos fegyverszállítmányokat vigyenek Ukrajnába. Emellett felszólították Kijevet, hogy a Fekete-tengeren hánykolódó aknákat halásszák ki, mielőtt a szállítmányok elindulnak.
Ukrajna nem tudja elfogadni az orosz feltételeket, és kételkedik benne, hogy Törökország képes lenne menedzselni a szállítmányokat. Ankara vállalta, hogy biztosítja a biztonságos útvonalakat Odesszából Törökországba, ám az ukrán gabonakereskedők szakszervezetének elnöke, Szerhij Ivascsenko szerint ehhez kevés Ankara kapacitása és egyedül nem tudja majd garantálni a szállítmányok biztonságát. Emellett Ivascsenko arról is beszélt az online gabonakonferencián, hogy a térség megtisztítása az aknáktól 2-3 hónapot is igénybe vehet, még akkor is, ha a török és román haditengerészet besegít a munkába.
Szergej Lavrov arról is beszélt, hogy Oroszország részéről nincs több kötelezettség a gabonaexport biztosítására, mivel már minden szükséges lépésről gondoskodott.
Készek vagyunk garantálni az ukrán kikötőket elhagyó és a Boszporusz felé tartó hajók biztonságát. Ebben török kollégáinkkal is együttműködünk. Már csak az kell a probléma megoldásához, hogy az ukránok kihalásszák az aknákat a tengerből, vagy biztonságos folyosókat jelöljenek ki, és elindítsák a szállítmányokat
– mondta Lavrov.
Az orosz külügyminiszter arról is beszélt, hogy az oroszok által csak különleges katonai hadműveletnek nevezett akció a terveiknek megfelelően halad.
Hozzátette, a béketárgyalásokat újra kell kezdeni, és azt sem zárta ki, hogy Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij között tárgyalások indulhassanak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.