A dél-kínai Guangdong tartományban több kerekedő azt állítja, hogy becsapták őket és fiktív mennyiségű alumínium készletek ellen nyújtottak nekik hitelt. Három kínai fémraktárban le is állították a működést, mivel az ellenőrző bizottságok megvizsgálják, hogy valóban készleten van-e az a mennyiségű alumínium, ami a hitelek alapját képezte. Az ellenőrzők között vannak a Glencore és a Trafigura nemzetközi nyersanyagtermelő vállalatok is részt vesznek az ellenőrzésben.
A Bloomberg és a Yahoo Finance arról ír, hogy egy több mint 500 millió jüanos (75 millió dollár) kölcsönről is lehet tudni, aminek a fedezetét egy Foshan városban található raktár készletei fedezték. Erről kiderült, hogy lényegesen kisebb a raktáron lévő alumínium, mint azt állították. A szóban forgó mennyiségek ugyan viszonylag kicsinek számítanak, de a kereskedőket emlékezteti az eset egy 8 évvel ezelőtti sokkal nagyobb botrányra az északi Qingdao kikötővárosban, ami akkor bizalmi válsághoz vezetett a kínai fémpiacon.
Az árupiac, legyen szó búzáról, rézről vagy olajról jellemzően nagy volumenű, alacsony árrésű üzlet. A pénzáramlás optimalizálása érdekében a kereskedők gyakran zálogjogot alapítanak az eszközeikre. Ez a fémpiacon raktári jegyek formájában jelenik meg. Ezek a raktárjegyek tartalmazzák az áru mennyiségét, minőségét, tulajdonságait és elhelyezését.
Egyetlen fémkészletre akár több zálogjogot is alapíthatnak, ilyenkor a tulajdonos több hitelezőtől is kölcsönhöz jut. Ez a gyakorlat a túlzálogosítás, aminek hatására a bevételek és a tényleges fémmennyiség között a gyakorlatban előfordulat különbség.
A kereskedőknek azért kell bevállalni ezt a kockázatot, mivel az egyébként is alacsony árrésük mellett az elmúlt hónapokban még nehezebb lett a vállalkozás finanszírozása. A bankok óvatosabban adnak hitelt az Ukrajnában zajló háború okozta szélsőséges áringadozások miatt. A fémpiacot emellett a világpiacon tapasztalható nikkelhiány is sújtja.
Emiatt a kisebb cégek kénytelenek alternatív finanszírozást keresni, ami sokszor jelenti azt, hogy az árujukat zálogba adják a nagyvállalatoknak, hogy készpénzhez jussanak. Tekintettel arra, hogy az ukrán háború miatt a nyersanyagárak jelentősen megnőttek az így zálogba adott készletek többet érhetnek más befektetések fizetőeszközeként.
A most Dél-Kínában kitört botrány miatt előfordulhat, hogy a nagyvállalatok elvesztik a bizalmukat a kisebb cégekben és nem fognak nekik kölcsönt adni, így azok nem tudják finanszírozni a működésüket.
A jelenleg tapasztalható piaci volatilitás miatt a hitelezők jóval óvatosabbak lett. Kínában a koronavírus-járvány miatti lezárások a nagy cégeket arra késztették, hogy vázolják fel azokat a stratégiákat, amik a lekötött fémkészletek felhasználásáról szólnak, mert félő volt, hogy az adósok nem tudnak majd törleszteni. Ez a felkészülés vezetett oda, hogy egyes vállalatok elkezdték ellenőrizni a raktárakban tárolt fémet és kiderült, hogy Foshan városi készletek kisebbek, mint a szerződésben áll, illetve, hogy túl is vannak zálogosítva.
A guangdong-i rendőrség nyomozni kezdett, hogy megállapítsa, hogy történt-e csalás. Ezek az üzletek nem voltak becsatornázva a Shanghai Futures Exchange-e, Kína legnagyobb árutőzsdéjére, így arra nem kell számítani, hogy a piacokon nagyobb felfordulást okozna az ügy. Az viszont biztos, hogy a hitelező cégek elkezdik ellenőrizni a lekötött raktárkészleteket és ez dominóeffektushoz vezethet.
Már el is kezdődött több raktárban a munka felfüggesztése, annak érdekében, hogy átnézhessék, hogy megvannak-e a szükséges készletek. Minél több eltérésre derül fény, a nagyvállalatok annál bizalmatlanabbak lesznek és annál kisebb eséllyel fognak kölcsönt adni a kisebb cégeknek. Ez egy sor vállalkozás bedőlését jelentheti.
Az incidens az árakra is negatív hatással lesz. Az alumínium értéke visszaesett, amióta a botrány napvilágot látott, mivel a kereskedők nem mernek fémekbe fektetni. Ezzel együtt a túlzálogosítások miatt az egyes készletek tulajdonjoggal kapcsolatos kérdéseit is tisztázni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.