A gazdák és a termelőközösségek elárulva érzik magukat amiatt is, hogy a román hatóságok nem nyújtanak kártérítést az aszálykárok után, és nem kapnak megfelelő támogatást és védelmet az importdömpinggel szemben. Éppen ezért országos tiltakozó akcióba fognak a hétvégi ortodox húsvétot követően, hogy felhívják a figyelmet az agrárium súlyosbodó helyzetére, amit az állami támogatások megcsappanása okozott.
Az ágazatot sújtó gondok szerteágazók, a legfőbb és legaktuálisabb panasz arra vonatkozik, hogy
a hangzatos ígéretek dacára a gazdák egy vasat sem kaptak aszálykáruk enyhítésére, a mezőgazdasági programokra szánt költségvetési forrásokat pedig drasztikusan megkurtították.
A bukaresti agrártárca még tavaly kilátásba helyezte, hogy kártérítést nyújt a gazdáknak az évtizedek óta nem látott méretű szárazság miatt. Az aszály pusztításáról sokat elárul, hogy 2019-hez képest kukoricából mintegy 45, búzából pedig 41 százalékkal termett kevesebb tavaly, emiatt mintegy 35 ezer gazda több mint 1,1 millió hektár területre igényelt kártérítést. Bár Nechita-Adrian Oros agrárminiszter hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy egymilliárd lejt (egy lej 73 forint) elkülönítettek erre a célra, a tárcavezető nemrég elismerte, tartoznak a károsultaknak, még nem azonosították a szükséges forrásokat, de „keresik a megoldást”.
Az az érzésünk, mintha az illetékesek kifejezetten gyűlölnék az ország élelmiszer-biztonságáért dolgozó gazdákat. Miközben az unió valamennyi tagállamában erőn felül támogatják az agráriumot, nálunk mellőzik az ágazatot, emiatt teljesen versenyképtelenek leszünk európai szinten
– illusztrálta a helyzetet Vlad Macovei, a Gazdálkodók Ereje Egyesület vezetője.
Az ágazat képviselői körében az is csalódást és felháborodást keltett, hogy a kormány a felére csökkentette a nemzeti költségvetésből a gazdáknak járó átmeneti támogatásokat. Miközben például
a mezőgazdasági növények után 2019-ben 13 ezer eurót kaptak hektáronként, tavalyra ez 5900 euróra apadt.
A kormányzati ígéretek ellenére egyelőre nem sok esély mutatkozik a nyolc regionális zöldség- és gyümölcslerakatnak a létrehozására sem, amelyek pedig roppant fontosak lennének a termelők számára terményeik tárolásához.
Miközben késik az aszálykárok megtérítése, a levegőben lóg az öntözőberendezések kiépítését célzó országos terv is, amelyre Románia a helyreállítási program keretében hárommilliárd eurót remél az uniótól. A rendszer bővítése azért is sürgős, mivel az öntözhető terület mára egymillió hektár alá csökkent a három évtizeddel ezelőtti hárommillióról. Brüsszel azonban nemrég értésre adta, hogy a járvány hatásainak enyhítésére szolgáló alapból ilyen célra nem kérhető támogatás, ezért módosításra visszadobta a programot a bukaresti kormánynak.
A helyreállítási alapból 30,5 milliárd euró illeti meg Romániát vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.