Harminc évig nem lehet nyilvánosságra hozni a Paksi Atomerőmű két új blokkjával kapcsolatos szerződéseket, ha a Parlament holnap abban a formában fogadja el a beruházással kapcsolatos törvények módosításáról megfogalmazott javaslatot, ahogyan azt pénteken a törvényalkotási bizottság elfogadta. A tavaly decemberi T/2250. javaslatban még 15 éves titkosítás szerepelt. Ellenzéki, illetve szélesebb körökben már ez az időszak is felháborodást keltett, mert sokak szerint a projekt nukleáris jellege nem indokolja, hogy az adófizetők ne láthassanak bele a végső soron általuk kifizetendő, mintegy 12 milliárd euró elköltésének módjába. A Financial Times minapi cikke szerint uniós versenyjogi aggályokat ébreszthet a szükségesnél nagyobb titkosítás.
A tervezett módosítások egyrészt magára a beruházásra vonatkoznak (projektörvény) másrészt a területet érintő, egyes törvényeken igazítanak. A változások minden olyan beruházásra kiterjednek, amelyek a magyar-orosz nukleáris megállapodásban foglaltak megvalósításához kapcsolódnak. Így például az összes érintett vállalkozásnak kell majd telephely-biztonsági tanúsítvánnyal rendelkeznie. A közbeszerzési törvény szempontjából minden szerződés EU-n kívüli, nemzetközi szerződésnek tekintendő. Emögött vélhetőleg az áll, hogy azokat az orosz Roszatom köti majd a beszállítóival. A várható változtatások (a fedezetkezelésre és az alkalmassági határidőkre vonatkozó) könnyítéseket tartalmaznak az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szabta kötelezettségek alól.
Fontos kikötés, hogy a beruházással kapcsolatban semmiféle zálogjog nem köthető ki, és zálogjog nem is keletkezhet. Az alvállalkozó a foglalkoztatottainál az érintett, vagy hasonló iparágban alkalmazott átlagjövedelmeket köteles alapul venni.
Minden szerződés adataihoz való hozzáférés megtagadható viszont – kivéve a bíróságok, hatóságok és más, arra feljogosított szervezet adatkérése –, ha az adat közlése nemzetbiztonsági érdeket, vagy szellemi tulajdont érő jogot sértene. Viszont a beruházási döntést megalapozó adatok 15 évig eleve titkosak, de ez az a fent említett határidő, amely holnap jó eséllyel 30 évre véglegesedik.
A beruházásban érintett mérnököknek az építészkamarákról szóló törvényben foglalttal ellentétben nem kell kamarai tagsággal rendelkezniük. E változtatásra azért lehet szükség, mert döntően orosz és más, külföldi szakemberek vesznek részt a projektben. A javaslat módosítja az atomenergia felügyeleti szervnél (OAH) dolgozók besorolását, ezzel keresetét is a közszolgálatban eltöltött évek számának függvényében. Lehetővé teszi a kiemelkedő teljesítmény javadalmazását, pótlékokkal és pótszabadsággal való elismerését is. Egyúttal 42 ponttal kiegészítette a felügyeleti szerv feladatkörét, de a hatáskörét is számos helyen módosította és bővítette, például építésügyi területekkel.
Több ponton változnának, azaz szigorodnának a nukleáris létesítményekkel – tehát a radioaktív hulladék-tárolóval is – kapcsolatos biztonsági előírások, a tervezéssel, a kivitelezéssel és az üzemeltetéssel kapcsolatos, de a vonatkozó egészségügyi és környezeti sugárvédelmi szabályozásra vonatkozó részletek is. A létesítéskor kötelező a szabványhasználat. A bíróságnak soron kívül kell eljárnia a beruházáshoz kapcsolódó, minden ügyben, az esetleges perek nem szüneteltethetők.
Halad a hasonló orosz projekt
Hamarosan beemelik az oroszországi Novovoronyezs II atomerőmű új, 2-s blokkjának a reaktortartályát. (A meglévő blokkokat figyelembe véve ez már a hetedik.) A kivitelező az Atomenergoprojekt, amely a paksihoz hasonlóan két 1200 megawattos, 3+ generációs egység építésére kapott megbízást. A nukleáris üzemanyag berakása 2015 második negyedév végére, a blokk indítása pedig a tervek szerint 2015 második felében várható az Atomenergiainfo összefoglalója szerint. A kivitelező az a nyizsnyij-novgorodi mérnöki iroda (NIAEP ASZE), amely a paksi atomerőmű bővítésében is szerepet vállal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.