Évről évre egyre hamarabb jön el a Túlfogyasztás Világnapja, amíg tavaly még augusztusra esett ez a nap, addig idén már júliusra elhasználjuk a Föld egy évre elegendő erőforrásait – figyelmeztetett a WWF Magyarország. A természetvédő szervezet felhívta a figyelmet: csak közösen tudjuk megfordítani a tendenciát, nincs még egy bolygónk, aminek az erőforrásait használni tudnánk.
A túlfogyasztást, mint ahogyan a klímaváltozást is, sokan tömeghisztériának tartják. A Föld lakossága ugyanakkor folyamatosan növekszik, ezzel párhuzamosan az erőforrások felhasználása is nő. Jelenleg egy év alatt annyi erőforrást használunk fel, amennyit bolygónk másfélszerese lenne képes újra előállítani.
A túlfogyasztást alapvetően négy dolog határozza meg:
A legsúlyosabb problémát mégis a káros anyagok kibocsátása okozza. Az ökológiai lábnyom felét ugyanis a gyorsan növekvő szén-dioxid kibocsátás adja. Ez a szennyezés tehető felelőssé az üvegházhatás kialakulásáért, és óriási szerepe van a szélsőséges időjárás általánossá válásában, valamint az éghajlatváltozásban is.
A Global Footprint Network adatai szerint a világ túlfogyasztásának gyökerei egészen az 1970-es évekre nyúlik vissza. Akkor a végzetes nap még december 29-re esett, de 1988-ban már október 15-re. Az emberiség huszonegy éve szeptember 30-ra használta el a Föld éves erőforrásait, míg 2008-ban már ez a nap augusztus 15-re esett. Ezután a gazdasági világválság okozott némi lassulást, de az utóbbi három évben újra felgyorsult a globális fogyasztás, és így jutottunk el oda, hogy
2019-ben már július 29-én elfogynak bolygónk egy évre elegendő erőforrásai.
Ez azt jelenti, hogy minden évben túlhasználjuk a Földet, amely így
kénytelen „hitelezni” nekünk. Ezt talán úgy érthetjük meg igazán, ha egy bankszámlához hasonlítjuk a természeti tőkét: ha a tőkénk egy bankban kamatozik, és a kamatokból élünk, akkor a tőke még unokáink számára is elegendő anyagi forrást biztosít majd
– idézi Antal Alexát, a WWF Magyarország kommunikációs vezetőjét a szervezet közleménye. Hozzátette, ha ezzel szemben mindig tovább nyújtózunk, mint ameddig a takarónk ér, és a kamaton túl az alaptőkéhez is hozzányúlunk, az elkezd fogyni, és végül teljesen kimerül a számlánk. „Valahogy így kell elképzelni az otthonunkat, a Földet, és mindazt, amit nyújt nekünk. Még eltart bennünket a természeti tőke, de az extrém időjárási jelenségek, a biológiai sokféleség drasztikus csökkenése mind azt jelzik, hogy az ökoszisztémák összeomlása nincs messze” – fűzte hozzá.
„A világon mindenki abból él, amit a természet nyújt számunkra: ha túlzott fogyasztásunk következtében ezeknek az erőforrásoknak nincs ideje megújulni, akkor kimerülnek a Föld tartalékai” – közölte a WWF. A Túlfogyasztás Világnapja egy fontos emlékeztető: a javulás érdekében sürgős lépéseket kell tennie az egész világnak, valamint országos és egyéni szinten is. Ehhez a legfontosabb tanácsok a következők:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.