A műholdas megfigyelések 1979-es kezdete óta másodszor zsugorodott négymillió négyzetkilométernél kisebbre idén nyáron az északi-sarki tengeri jég kiterjedése.
A bremerhaveni Alfred Wegener Intézet (AWI) csütörtöki közlése szerint szeptember közepén 3,8 millió négyzetkilométernyi volt a tengeri jég területe.
A legkisebb tengerijég-kiterjedést a térségben 2012-ben mérték, akkor 3,27 millió négyzetkilométernyi volt.
A német intézet szerint több oka van a nagy mértékű zsugorodásnak: idén különösen magas volt a levegő és a víz hőmérséklete a északi féltekén, még a sarkvidéki térségekben is.
A kutatók emlékeztettek arra, hogy májusban és júniusban szokatlan, kiterjedt meleglevegőcella ült rá a Szibéria északi-sarki partvidékére, ahol a hőmérséklet hat Celsius-fokkal volt melegebb a hosszú távú átlagos középhőmérsékletnél.
A tengervíz is jóval melegebb volt az Északi-sark környékén.
További tényező volt a szelek és a hullámzás viszonya Oroszország északi partvidékén az elmúlt télen, ami miatt feltűnően kevés új jégmező keletkezett, amelyek aztán tavasszal gyorsan szétszakadtak.
Ezért a tengeri jég nagy mértékű nyári zsugorodása már meg sem lepte a kutatókat – hangsúlyozta az AWI.
Az intézet kutatói minden évben elkészítik műholdfelvételek alapján az északi-sarki tengeri jég nyári kiterjedésének a becslését. Szeptembertől a térségében csökkenni kezd a hőmérséklet, az Északi-sarkon ismét nulla Celsius-fok alá süllyed és a tengeri jég ismét hízni kezd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.