A Szamosból Csengernél csütörtökön hajnali 2 órakor vett mintákban az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti – közölte csütörtökön az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).
Az emberi egészség, illetve a vizek és a természeti környezet megóvása érdekében az OVF főigazgatója a védekezési munkálatok összehangolására és vezetésére elrendelte az Országos Műszaki Irányító Törzs működtetését. Az érintett vízügyi igazgatóságok a területükhöz tartozó szakaszon értesítették a vízhasználókat a várható szennyezésről.
A folyó mentén lévő zsilipeket és csatornákat azonnal lezárták, emellett a gátőrök a Szamos teljes szakaszán állandó és fokozott figyelőszolgálatot látnak el.
A területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság a vízüggyel egyeztetve a határszelvényben felállította mobil laboratóriumát.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán közölte, hogy nehézfémszennyezés érkezik a Szamoson Romániából, akkori közleményük szerint a román fél a Nemzetközi Riasztó Rendszeren keresztül küldött tájékoztatást,
miszerint Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost.
Akkor azt írták, hogy a szennyezés várhatóan szerdán éjfél körül érkezik magyar területre.
Csütörtöki közleményükben tájékoztatták a lakosságot, hogy a Szamoson és a Tiszán a mintavételezés folyamatos, szakembereik nyomon követi a szennyezéscsóva hosszát és levonulását, elemzik a sebességét, valamint a hígulását a Tisza- és Bodrog-befolyásoknál, a laboratóriumi eredmények segítségével pedig ellenőrzik a terhelés mértékét.
Az elsődleges cél, hogy a nehézfémek a mederből ne kerüljenek ki a hullámtérbe, illetve ne jussanak be a vízhasználatba, így a lehető legkisebb mértékben érjenek élő szervezetet.
Az előrejelzések alapján a szennyezés a Szamosból a Tiszán Vásárosnaményba feltehetően csütörtökön kora délután, míg Tokajba, illetve Tiszalökre február 20-án szombaton érkezik.
Szakértők azzal számolnak, hogy a Bodrog magas vízhozama miatt a hígulás mértéke Tiszalöknél már olyan mértékű lesz, hogy a szennyezés megszűnik, az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed.
A laboratóriumi eredmények függvényében, amennyiben szükséges, a védekező intézkedéseket a Tisza további szakaszra is kiterjeszti az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.