BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áthidalhatatlan probléma nyomja rá a bélyegét a Bitcoin sikerére

A kriptovaluta óriási energiafogyasztás árán tud csak tovább növekedni.

A Bitcoin 2021-ben egyre-másra dönti a csúcsokat. Sokak szerint még csak az út kezdetén járunk, és nem pusztán egy igen bizonytalan befektetési eszközről van szó, hanem egy olyen digitális pénznemről, amely hamarosan kiválthatja, vagy leválthatja a hagyományos valutákat.

Hogy ez tényleg így lesz-e, az minimum kérdéses, az viszont már most látszik, hogy a Bitcoin mögött van egy olyan hatalmas, láthatatlan probléma, amellyel a jelek szerint sokan még nem is foglalkoznak az Origo cikke szerint.

Ez pedig az energiafogyasztás és az ezzel járó környezetszennyezés.

A Bitcoin működési elve szerint a hálózatba kötött számítógépek folyamatosan, megállás nélkül dolgoznak az algoritmusokon, amelyek számon tartják minden pillanatban, hogy kinél mennyi digitális valuta van, illetve megerősítik az egyes adásvételi folyamatokat.

Ez az úgynevezett „bányászat”, amelyért cserébe a munkában részt vevő gépek tulajdonosai Bitcoint kapnak. Mivel egyre nő a tranzakciók száma, ebből fakadóan az ezek kezelését felügyelő algoritmusok, valamint az adatbázisok is egyre bonyolultabbak lesznek.

Fotó: Shutterstock

Ez az oka annak, hogy ma már egy átlagos PC-vel nem lehet Bitcoint bányászni,

hanem óriási teljesítményű gépekre van ehhez szükség, amelyekben méregdrága csúcs videókártyák kapnak helyet.

Mint írták, ennek pedig számos negatív következménye van. Például, hogy a jobb videokártyák az átlag felhasználók számára elérhetetlenné váltak, mert a Bitcoin bányászok egyszerűen felvásárolják azokat, közvetlenül a gyártókkal egyeztetve, még a gyárból elhozzák azokat. Mert hát a Bitcoin bányászat ma már iparággá vált, hatalmas bányászfarmokon, azaz óriási szervertermekben, gépek százai zakatolnak egymás mellett. Ebbe az átlagember már nem tud beleszólni, az átlagemberek igényei itt már semmissé válnak. De ez még csak a kisebb probléma.

Ennél nagyobb baj az, hogy a Bitcoin blokklánccal kapcsolatos állandó számítások, amelyeket gépek sokasága végez világszerte, milyen egyéb károkat okoz. A korábban említett, algoritmus futtatásához szükséges hatalmas teljesítményhez ugyanis hatalmas mennyiségű extra energiára van szükség. Konkrétan terawattokról beszélünk, már ott tartunk, hogy éves szinten több tucat terawattnyi villamos energiát használnak el azok a gépek, amelyeknek egyetlen feladata van, a Bitcoin bányászat, azaz a kriptovaluta életben tartása.

Az alapok, processzorok és videókártyák pedig rengeteg káros anyagot tartalmaznak,

amelyek begyűjtése és feldolgozása mind-mind problémás és költségigényes folyamat.

Engedélyezi a PayPal a kriptopénzek használatát hálózatán

Első körben az amerikai ügyfeleknek lesz lehetősége digitális valutával kereskedni az online platformon.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.