Az UNESCO egy jelentésében arról írt, hogy több híres gleccser, például a Kilimandzsáró jégsapkája is el fog tűnni 2050-re – írta meg a Sky News . Az ENSZ kulturális ügynöksége nagyjából 18 600 gleccsert figyel 50 világörökségi helyszínen. Ez a világ összes gleccserének nagyjából 10 százalékát jelenti. A jelentésük szerint a globális felmelegedés miatt ezek harmada el fog tűnni. Ez már biztosra vehető, és akkor sem menthetők meg, ha addig javulna a klímaváltozás forgatókönyve.
A jelentés szerint
a Kilimandzsáró mellett az olaszországi Dolomitokban és az Egyesült Államokban a Yosemite és Yellowstone parkokban lévő gleccserek is eltűnnek a következő 30 évben.
Az UNESCO hosszabb távú előrejelzései szerint 2100-ra a világ gleccsereinek fele válik majd semmivé. Az elemzés azt írja, hogy néhány gleccsert meg lehet őrizni abban az esetben, ha a hőmérséklet-emelkedést másfél fok alatt lehetne tartani.
Kiderült, hogyan hat a globális felmelegedés EurópáraA hat kontinens közül Európa melegszik a leggyorsabb ütemben: a kontinensen a hőmérséklet 1991 és 2021 között évtizedenként átlagosan 0,5 Celsius-fokkal nőtt, miközben a globális növekedés átlagosan 0,2 fok volt évtizedenként. |
A leghíresebb gleccserek olvadnak a legnagyobb mértékben, mivel a globális felmelegedés mellett a turisták nagy száma és az általuk okozott környezetrombolás is rontja a helyzetüket. Az UNESCO jelentésének vezető szerzője, Tales Carvalho azt mondta, hogy a világörökségi gleccserek (amiket az UNESCO figyel) évente átlagosan nagyjából 58 milliárd tonna jeget veszítenek.
Ez megegyezik a Franciaországban és Spanyolországban felhasznált víz összmennyiségével.
A szakember szerint a gleccserek olvadása a globális tengerszintemelkedés 5 százalékáért felelős.
Carvalho hozzátette, hogy a gleccserek jelentős visszahúzódásának megakadályozása érdekében a világnak csökkentenie kell a szén-dioxid-kibocsátást.
Az UNESCO arra ösztönzi a kormányokat, hogy szenteljenek nagyobb figyelmet a országuk gleccsereire, valamint foganatosítsanak intézkedéseket a védelmük érdekében.
A gleccserek közepén képződő tavak, ahogy egyre nőnek egy idő után ki fognak törni a gleccserből és katasztrofális áradásokat okozhatnak a folyásirányban
– mondta Carvalho.
A jelentést a kutatók az egyiptomi Sharm el-Sheikhben megrendezett COP27 eseményen mutatták be. Az is kiderül belőle, hogy Svájc 1400 gleccsere kevesebb, mint egy évszázad alatt elvesztette az össztérfogatának a felét. A kutatók a vizsgálataik során arra jöttek rá, hogy a svájci jég térfogata az 1931 és 2016 közötti időszakban, azaz 85 év alatt a felére zsugorodott. A vizsgálataik emellett azt is kimutatták, hogy 2016 óta további 12 százalékot veszített el a jég térfogata.
Tömeges szenvedésre, halálra, elvándorlásra figyelmeztet az ENSZA globális felmelegedés hatására évtizedeken belül a Föld nagyobb régiói válhatnak teljesen lakhatatlanná – figyelmeztetett az ENSZ és a Nemzetközi Vöröskereszt. A legveszélyeztetettebb térségekként Északkelet-Afrikát és Dél-, valamint Délnyugat-Ázsiát jelölte meg a két szervezet. A jelentésben emlékeztetnek arra is, hogy az elmúlt húsz évben többször is voltak olyan időszakos hőségek, amelyek több tízezer ember életét követelték. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.