A búza világpiaci ára a június eleji vékánkénti 510 dollárcentes szintről augusztus elejére 17 százalékkal 597,25 dollárcentre emelkedett. Azóta a kurzus visszatért az 540 centes szint környékére, de még így is 25 százalékkal drágább most a búza, mint egy évvel ezelőtt.
Vannak olyan területek, ahol valamivel többet tudtak betakarítani az átlagosnál, de az európai aszály miatt 7,5 millió tonna termés esett ki.
Az Egyesült Államokban ugyan nagyjából a tervek szerint alakult a betakarított mennyiség, de a szárazság az idén szinte globális jelenségnek számított. Európában főleg Németországban, a balti térségben és Franciaországban keserítette meg a gazdák életét, de hazánkban is kevesebb kalászos gabona termett néhány százalékkal az elmúlt öt év átlagához képest. Azért csak ennyivel, mert nálunk később lett szokatlanul meleg és száraz az időjárás, mint Németországban.
Csehországban 7,5 százalékkal kevesebb a termés, mint tavaly, Németországban pedig 26 százalékos lett a visszaesés az elmúlt öt év átlagához képest. A berlini kormányzat mentőprogramot is indított a csődveszélybe került gazdák megsegítésére. Németországban 1881 óta nem mértek olyan nagy hőmérsékleti anomáliákat, mint az idén.
A szokatlanul nagy áprilisi szárazság után a júniustól egészen augusztusig tartó aszály végképp megindította az árak emelkedését. A párizsi árutőzsdén 17-20 százalékkal ugrottak meg a határidős árak július közepétől, a chicagóin 10-15 százalékkal.
A gabonapiacon az azonnali árakat a már betárazott, a korábbi terméséből megmaradt készletek határozzák meg, míg a határidős árakra főleg az idei betakarításra vonatkozó várakozások hatnak .A gabonák világpiaci árának alakulása szempontjából az is lényeges, hogy az Egyesült Államokban és világszinten is nőtt az élelmiszercélú felhasználás, miközben az idén a takarmánycélú fogyasztás csökkent, elsősorban Oroszországban és az EU-ban
– mondta a Világgazdaságnak Antal Áron, az MKB Bank szenior ágazati szakértője.
A világpiacon megállt az összesített búzakészletek növekedése, és az előrejelzések szerint a tavaly elért rekordszinthez képest akár 5 százalékkal is alacsonyabb lehet az év végi zárókészlet. Szakértők szerint ugyanakkor a mostani áremelkedés üteme már nem sokáig tartható fenn.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.