Októberben, éves összehasonlításban csak Törökországban és Romániában nőttek az árak gyorsabban, mint Szerbiában. A szerb inflációt az aszály húzta fel, de egy árkartell is szerepet játszhatott a folyamatban.
Európában az árnövekedés vitathatatlan bajnoka Törökország, októberi inflációja 48,7 százalék volt. Törökország mögött Románia áll, ahol októberben 5 százalékos volt a harmonizált fogyasztói árindex. A szerb infláció 4,6 százalék volt az Eurostat adatai szerint.
Az EU statisztikai ügynöksége által számolt HICP, vagyis a harmonizált fogyasztói árindex a nemzeti statisztikai hivatalok által megadott számított árindex, harmonizált indexszám. Az Európai Unió tagországai inflációs mutatóinak az összehasonlíthatósága végett dolgozták ki a mutató módszertanát.
A szerbiai statisztikusok által számolt infláció októberben 4,5 százalékra emelkedett a szeptemberi 4,2 százalék után. Észak-Macedónia októberi harmonizált fogyasztói árindexe szintén 4,6 százalék, a „bronzot” tehát megosztva érdemelte ki Szerbiával.
Jorgovanka Tabakovic, a szerb jegybank kormányzója az inflációs jelentés ismertetésekor úgy fogalmazott, hogy októberben elsősorban az aszály mezőgazdasági termelésre gyakorolt hatásai miatt emelkedtek az árak. A jegybankár ismét megerősítette, hogy a jövőben az infláció mérséklődésére számít.
Példaként említette, hogy felmerült a gyanú, miszerint
néhány nagy kereskedelmi lánc egy háttéralku alapján magasan tartotta egyes élelmiszerek árait.
A versenyhivatal október 10-én a gyanú miatt eljárást kezdeményezett négy nagy kereskedelmi hálózat, a Delhaize, a Mercator-S, a DIS és az Univerexport ellen. A bizottság a 2024 áprilisa és szeptembere közötti időszakban 35 kiválasztott termék ármozgását figyelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.