A mezőgazdaságot sem sújtotta rendkívüli mértékben az idei év időjárása. Kedvező hír ugyanakkor a gazdáknak, hogy a megemelt támogatási keretnek köszönhetően javulhat az agrárbiztosítási támogatás intenzitása – derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) közleményéből.
Az idei évben, szeptember 15-ig
összesen közel 4 milliárd forint értékű növénykár keletkezett a mezőgazdaságban, amely több mint hét és fél ezer bejelentéshez kapcsolódott.
A lokális, helyi károk intenzitása évről évre egyre erősebb, ami az időjárás szélsőséges jellegének fokozódását is mutatja. A jövőben még inkább számítani kell a hirtelen lecsapó, koncentrált, nagy erejű viharokra, amelyek a korábbi évekkel összevetve egyre súlyosabb károkat okoznak egy-egy adott területen.
Ezeket mérsékelheti a díjtámogatott agrárbiztosítási rendszer, amely 2018-ban immár hetedik éve működik. Ennek keretében a gazdálkodók az ebbe a körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát utólagos támogatásként visszakaphatják.
Az agrárbiztosítások piacának fejlődésében jelentős szerepet játszik az igényelhető díjtámogatás, mivel a termelők egyre inkább választják a díjtámogatott konstrukciót.
A megemelt díjtámogatásnak köszönhetően idén a támogatás intenzitása kedvezőbb lehet, mint tavaly. 2017-ben az egyes módozatokban a támogatási mérték az A kategóriába tartozó növények esetében 49 százalék, B és C kategóriában 34 százalék volt.
Mivel a piaci adatok szerint a mezőgazdasági művelés alatt álló területek kevesebb, mint felére kötöttek biztosítást, így van még tér az agrárbiztosítások piacának növekedésére.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint a mezőgazdasági díjbevételek összesen 15 295 millió forintot, míg a kárfizetések 10 697,5 millió forintot tettek ki 2017-ben. Ebből a növénybiztosításoknál a díjfizetés 13 301millió forint volt, ami 2016-hoz képest plusz 17,3 százalékos növekedést jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.