Nagy István előadásában hangsúlyozta, a szaktárca továbbra is minden lehetséges intézkedést megtesz a betegség miatt jelentkező kereskedelmi veszteségek enyhítésére és az emiatt elvesztett exportpiacok visszanyerésére.
Ebben a munkában az állatorvosok megbízható partnerei az ágazatnak, érdemes és lehet is építeni a szolgálataikra
– tette hozzá. Mint mondta, Hongkongba, Új-Zélandra és Kanadába az ASP-vel érintett megyéken kívüli területekről továbbra is lehetséges a magyar sertéshús-termékek exportja, Japánnal pedig előrehaladott tárgyalások folynak a regionalizációról. A vírus magyarországi megjelenésekor az ázsiai országokba és Japánba irányuló magyar sertéshús-kivitel teljesen leállt, a miniszter közlése szerint a szaktárca jelenleg is dolgozik a kínai és japán piac újraindításán.
Még ősszel várható az ASP-vel kapcsolatos japán audit, amelynek kedvező eredménye esetén újraindulhat a távol-keleti országba a magyar sertéshús exportja Magyarország alacsony kockázatú területeiről
– közölte Nagy István. Az agrárminiszter előadásában felidézte, az Európai Unióban 2014-ben, Magyarországon idén áprilisban jelent meg előbb Heves, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az afrikai sertéspestis vírusa. A komoly gazdasági károkkal járó járványos állatbetegség a magyar állategészségügyi hatóságok és az állatorvosok gyors és szigorú intézkedéseinek köszönhetően nem terjedt át a házisertés-állományra.
Az állategészségügy kérdése egyre inkább nemzetbiztonsági kérdéssé alakul
– rögzítette Nagy István. Az ASP belgiumi megjelenésére utalva az agrárminiszter hangsúlyozta, egyelőre beláthatatlan, hová fog alakulni a vírushelyzet. Magyarország az állategészségügyi rendszer szervezettsége, fegyelmezettsége és a felelős állattartói magatartás miatt még meg tudja védeni a házisertés-állományát – tette hozzá a miniszter.
Az ASP Európában elsősorban Csehországot, Lengyelországot, a Baltikumot, Ukrajnát és Romániát érinti. A legsúlyosabb helyzet Romániában van, a vírus eddig 952 házisertés-állományban jelent meg, 72 vaddisznóból azonosították a betegséget és már több mint 320 ezer házi sertést kellett leölni. Magyarországon legutóbb a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tarcal község külterületén kilőtt vaddisznóból mutatta ki az afrikai sertéspestis vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.