A mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben drágultak az év első felében, mint a ráfordítási árak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Az előbbiek árszínvonala 8,9, az utóbbiaké 5,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A KSH adatai szerint az agrárolló értéke így 103,5 százalék volt.
A mezőgazdasági árakat elsősorban a növényi termékek 12 százalékos drágulása emelte. A gabona ára 11 százalékkal nőtt, ezen belül a búzáé 21 százalékkal, miközben a kukorica ára lényegében stagnált. Júniusban a búza 55 800, a kukorica 45 400 forintba került tonnánként – írja a KSH.
A gyümölcsökért viszont 2,1 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint az előző év azonos időszakában. A csökkenés ellentétes folyamatokból tevődött össze:
míg májusig a tárolt alma határozta meg az árindexet, addig júniusban a meggy értékesítése dominált: az előbbi ára 37 százalékkal esett, az utóbbié 70 százalékkal emelkedett.
A kimagasló termésmennyiség miatt 2018-ban nagyon alacsony volt a meggy felvásárlási ára, de az idei, jóval kevesebb termés drágulást okozott. Tavaly egy kilogramm meggyért 459 forintot kértek a piacon, az idén nem nagyon lehetett találkozni 660 forint alatti kilónkénti árral.
A világ nagy árutőzsdéi is visszaigazolják, hogy drágulnak a legfontosabb gabonafélék – mondta Tóth Péter agrárszakértő az InfoRádióban. Fontos látni, és feltehetően a mezőgazdasággal foglalkozó szakemberek már értik is – jegyezte meg –, hogy a nemzetközi tendenciák, a tengerentúli vagy a nyugat-európai piacokon kialakuló árak nagyban befolyásolják a hazai árakat is.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.