A 2019-es év időjárási szempontból igen változatos volt, a leginkább jellemző száraz-, és a csapadékban bővelkedő időszakok sok esetben a várakozásoktól eltérően váltották egymást, mégis magas termést eredményeztek – derül ki az OTP Agrár közleményéből.
A KSH, valamint a NAIK – Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) által publikált Mezőgazdasági Számlarendszerben (MSZR) szereplő adatok alapján a szektor viszonylag kedvező gazdasági helyzetben van.
Bár a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2018. évi 3 százalékos emelkedés után 2019-ben 0,7 százalékkal csökkent, a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 4 százalékkal emelkedtek tavaly.
Így a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának értéke folyó alapáron 0,7 százalékkal, az állatok és állati termékek kibocsátásának értéke pedig 7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 2019-ben tovább emelkedett, a harmadik negyedév végére meghaladta a 400 milliárd forintot, vagyis az előző év azonos időszaki értékét több mint 50 milliárd forinttal múlta felül.
Az egyéni gazdaságok hitelállománya 2019-ben ugyancsak nőtt, értéke a harmadik negyedév végére elérte a 357,6 milliárd forintot.
Az idei évben arra lehet számítani, hogy a növénytermesztés továbbra is stabil ágazat marad. A gabonafélék, ezen belül pedig a búza és a kukorica árpozíciójában nem várható lényegi változás 2020-ban. Ettől eltérnek a várakozások az ipari napraforgó és a repce esetében, ahol az árak emelkedésére számít a piac. Ugyanez vonatkozik a gyümölcsök közül az almára és a meggyre is.
Termeléssel összefüggő kockázatokra elsősorban az állatbetegségekkel érintett ágazatokban lehet számítani. A sertéságazatban az afrikai sertéspestis (ASP) fenyegetettsége nagyon erős, de ha a piaci hatások nyomán kialakult magas ár tartósan megmarad és ASP-mentesnek sikerül megőrizni a hazai állományokat, a gazdálkodók az elmúlt nehéz évek után jövedelmezően tevékenykedhetnek. A baromfiágazatban a vágócsirke árának kis mértékű emelkedésére lehet számítani.
A támogatási rendszer főbb elemeiben 2020-ban várhatóan nem mutat érdemi különbséget az előző évihez képest.
Viszont a Vidékfejlesztési Programban (VP) korábban nyertes pályázatok kivitelezésének határideje idén jár le, így a meg nem valósított beruházásokra szánt források ismételt kihelyezésére lehet számítani, ami növelni fogja a pályázható források egyébként mérsékelt összegét.
Bár a koronavírus-járvány gazdasági hatásai pontosan még nem láthatók, a makrogazdasági környezet idén is ösztönözheti a beruházásokat.
A jegybank Növekedési Hitelprogramja ehhez különösen kedvező feltételeket kínál, illetve az Agrárminisztérium kamattámogatási programot hirdetett a szektor beruházási hiteleihez, ami 100 milliárd forintos nagyságrendű hitelhez nyújt jelentős kedvezményt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.