Donald Trumpnak merész elképzelései vannak az adócsökkentésekről, a vámtarifákról és más programokról, de a magas kamatlábak és a szövetségi kormány meglévő adósságának visszafizetése korlátozhatja, hogy mit tud tenni – írja az AP amerikai hírügynökség.
Az amerikai államadósság ugyanis elérte a 36 ezermilliárd dollárt, miközben a koronavírus-járványt követően az infláció is megugrott, úgyhogy a szövetségi adósságszolgálat jövőre könnyen meghaladhatja a nemzetbiztonsági kiadásokat is. A magas államadósság magasan tartja a kamatokat, hiszen az állam is kénytelen versenyezni az adósságszolgálathoz szükséges pénzforrásokért.
Egyértelmű, hogy a jelenlegi adósságállomány felfelé nyomja a kamatlábakat, beleértve például a jelzáloghitelek kamatlábait is
– mondta Shai Akabas, a Bipartisan Policy Center gazdaságpolitikai programjának ügyvezető igazgatója.
„A lakhatás és az élelmiszerek költségei pedig egyre inkább éreztetik majd hatásukat a háztartásokban, ami a jövőben kedvezőtlenül befolyásolja gazdasági kilátásainkat.”
Akabas hangsúlyozza, hogy az adósságszolgálat már most többe kerül az Egyesült Államoknak, mint például az infrastruktúra vagy az oktatás. A kormány által elköltött öt dollárból nagyjából egy1 megy a felvett hitelek kamataira és a törlesztésre, ahelyett, hogy ezt a pénzt a jövőbeni gazdasági növekedésbe fektetnék be.
A probléma egyébként Trump radarján van. A megválasztott republikánus elnök a milliárdos befektető Scott Bessent pénzügyminiszter jelölése kapcsán tett nyilatkozatában azt mondta, hogy
Bessent segíthet megfékezni a fenntarthatalanná váló szövetségi adósságot.
Az adósságtörlesztés magasabb költségei megnehezítik Trump erőfeszítéseit a 2017-ben általa keresztülvitt adócsökkentések megújítására is, amelyek nagy része jövőre jár le.
„Nyilvánvalóan felelőtlenség ugyanazokat az adócsökkentéseket meghosszabbítani, miután a hiány megháromszorozódott – mondta Brian Riedl, a Manhattan Intézet vezető munkatársa, korábbi republikánus kongresszusi tanácsadó. – A színfalak mögött még a kongresszusi republikánusok is keresik a módját annak, hogyan lehetne csökkenteni az elnök ambícióit.”
Amikor Trump utoljára a Fehér Házban járt, azaz 2020-ban, a szövetségi kormány évente 345 milliárd dollárt költött az államadósságra. Az adócsökkentésekkel és a később a világjárvány miatt osztott segélyekkel azért lehetett felhajtani az államadósságot, mert az átlagos kamatláb alacsony volt, így a törlesztési költségek még az adósságszint emelkedésével együtt is kezelhetők voltak.
A Kongresszusi Költségvetési Hivatal előrejelzései szerint az adósságszolgálat költségei jövőre ellenben már meghaladhatják az ezermilliárd dollárt. Ez több,
fordított kiadások összegét is.
Négy és fél éve, 2020 áprilisában, amikor a kormány a világjárvány kezelése érdekében dollármilliárdokat vett fel, a 10 éves kincstárjegyek hozama 0,6 százalék volt. Most viszont 4,4 százalékon áll, miután szeptember óta emelkedik, mivel a befektetők arra számítanak, hogy Trump a jövedelemadó-csökkentésekkel több ezermilliárd dollárral növeli az Egyesült Államok adósságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.