BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemcsak a minimálbér, de a reálbérek is nőhetnek jövőre

A minimálbér, a garantált bérminimum és várhatóan a reálkeresetek is növekedni fognak a következő években. Czomba Sándor államtitkár ugyanakkor elmondta, hogy a minimálbér emeléséhez a munkáltatók termelékenységének és hatékonyságának növelésére is szükség van.

A következő három évben a minimálbér 9, 13, illetve 14 százalékkal növekszik, a garantált bérminimum pedig jövőre 7 százalékkal fog emelkedni, így a várható 3-4 százalékos infláció mellett dinamikus lesz a bérnövekedés – közölte Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

BUS_9144
Nemcsak a minimálbér, de a reálbérek is nőhetnek jövőre
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara országos kutatást és konzultációt tart a jövő évi minimálbér kérdéséről
Nemcsak a minimálbér, de a reálbérek is nőhetnek jövőre / Fotó: Bús Csaba

Az államtitkár hozzátette, hogy

a reálkeresetek is nagy valószínűséggel növekedni fognak, és ez a fogyasztásban és a háztartásokban is tapasztalható lesz.

Megjegyezte, annak, hogy a bizonytalan világpiaci helyzetben megszületett a hároméves bérmegállapodás, „nagyon fontos üzenete van” a piac, a gazdaság, a munkavállalók és a lakosság számára is. 

Czomba Sándor elmondta, az egyezségi tárgyalások kezdetén a munkaadók egy három év átlagában 10 százalékos minimálbér-növekedési ajánlatot tettek, míg a munkavállalók egy átlagosan 12 százalékos növekedést szerettek volna. Mindkét pályával megoldható lett volna, hogy 2027-re a minimálbér elérje az akkori rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát, de a bérdinamika fenntartása és növelése úgy lehetséges, ha a nagyobb számsort fogadják el.

Elérhető a négyszázezer forintos minimálbér

Az államtitkár közölte: az a cél, hogy 2028-ra négyszázezer forint körüli minimálbér legyen Magyarországon, ami a második – végül elfogadott – pályával teljesen racionálisnak tűnik, hiszen ez az összeg 2027-ről 2028-ra már egy mintegy 8 százalékos minimálbér-növekedéssel is elérhető lesz. 

Megjegyezte, ahhoz, hogy ez megvalósítható legyen, a munkáltatók valamiféle garanciát, segítséget szerettek volna a kormánytól. Emiatt azon munkáltatóknak, akik minimálbérrel foglalkoztatnak munkavállalókat, „csúsztatva” kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetniük.

Czomba Sándor szerint

a bérnövekedési pálya sikeres megvalósításához a munkáltatók termelékenységének és hatékonyságának növelésére van szükség.

Ezért indít a kormány több kis- és középvállalkozásokat érintő programot, hogy a pályázatokon keresztül megadják a lehetőséget a fejlődésre, növekedésre. 

Az államtitkár a rádióműsorban arról is beszélt, hogy Magyarországon mintegy 211 ezer ember keres minimálbért, és megközelítőleg 330-340 ezer ember garantált bérminimumot. 

Összességében a 4,7 millió munkavállalót számláló munkaerőpiacból mintegy egymillió embert érint közvetlenül a minimálbér-emelés.

Mint mondta, a bérnövekedésnek az ország költségvetésére is nagy hatása van, ugyanis az állam a vasútnál, a Volánnál és a postánál százezres nagyságrendben foglalkoztat munkavállalókat, emellett több ellátási forma is a minimálbérhez van kötve.

Újabb lendületet adhat a bérfelzárkózásnak a 2025-ös minimálbér-megállapodás

Továbbra is rendkívül dinamikusan nőnek a fizetések Magyarországon, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint szeptemberben 12,9 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek, ami ugyan lassulás a korábbi hónapokhoz képest, ám így is jócskán meghaladja az év eleji várakozásokat. A bérfelzárkózás pedig szinte biztosan folytatódik jövőre is, ezt a munkaadók és a szakszervezetek által kötött hároméves bérmegállapodás is garantálja.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.