BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EKB a Fedtől függetlenül is csökkentheti a kamatokat, mi lesz így a forinttal?

Jelenleg úgy tűnik, hogy míg Amerikában megakadhat a kamatcsökkentés, az EKB-nál nem áll meg a folyamat, erre a forgatókönyvre erősített rá Francois Villeroy de Galhau, a francia központi bank kormányzója is. A forintra felemás hatással lehet, ha ez a várakozás megvalósul.

Az Európai Központi Bank (EKB) politikája attól függetlenül alakul, hogy milyen lépéseket tesz az Egyesült Államok jegybankja, vagyis a Federal Reserve (Fed) – mondta szombaton Francois Villeroy de Galhau, a francia központi bank kormányzója, aki pozíciójából következően hivatalból az EKB kamatdöntésre jogosult testületének, azaz a kormányzótanácsnak is tagja.

EKB Key Speakers At Frankfurt European Banking Congress
Francois Villeroy de Galhau, a francia központi bank elnöke, az EKB kormányzótanácsának tagja / Fotó: Alex Kraus

A Christine Lagarde-dal az EKB-ban hozott döntéseink függetlenek a Fed döntéseitől

– mondta a francia jegybankár az Ouest-France újságnak. – Ennek bizonyítéka, hogy mi már június elején elkezdtük a kamatvágást, a Fed pedig csak három hónappal később csökkentette először a kamatokat. Az infláció normalizálódásával folytathatjuk az alapkamat leszállítását.”

A Donald Trump januári Fehér Házba való visszatérése után várhatóan újraéledő protekcionizmus valószínűleg magasabb inflációt jelent majd az Egyesült Államokban, és mindenhol visszanyesi a növekedést

– tette hozzá Villeroy.

A fordulat arra késztette az elemző közgazdászokat, hogy megkérdőjelezzék az amerikai jegybank jövőbeli enyhítési politikáját, amelyet követve az elmúlt két ülésen összesen 75 bázisponttal csökkentették a hitelfelvételi költségeket.
Bár a Bloomberg által megkérdezett előrejelzők még mindig nagyrészt arra számítanak, hogy a Fed decemberben csökkenteni fogja a kamatokat, januárban már nem várnak további lazítást.

Eközben az EKB június óta háromszor csökkentette a kamatlábakat, és a következő négy ülésén várhatóan folytatja a sorozatot.

Az árak átlagosan kevésbé gyorsan nőnek, mint a bérek – s ez lehetővé teszi, hogy tovább vágjuk a kamatokat

– mondta Villeroy.

A forintra vegyes hatással lehet az EKB várható kamatcsökkentése, hiszen egyfelől az euró- és a forintkamatok között különbség növekedése – változatlan forintkamatszintet feltételezve – erősítheti a hazai devizát, ám ha Amerikában valóban elakad a monetáris lazítás, az euró tovább gyengülhet a dollárral szemben, ami viszont rendszerint a többi uniós devizát, így a forintot is sújtja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.