Minden – jellemzően politikai megfontolások mentén született – tanulmány, valamint az azokból megrendelésre készült és a kormány földbirtok-politikáját támadó felszólalás, újságcikk hangzatos, de a tényekkel hadilábon álló megállapítások ellenére Magyarországon 2010 és 2020 között csökkent a nagybirtokok és a gazdasági társaságok által művel területek nagysága, a kis és közepes méretű gazdálkodók javára, a kormány agrárpolitikájának köszönhetően – közölte Vadai Ágnes baloldali képviselő „Kisbirtokos vízió, nagybirtokos valóság?” című írásbeli kérdésére adott válaszában Nagy István agrárminiszter.
Mint írta, a gazdasági szervezetek mezőgazdasági terület használatából való részesedése 2010 és 2010 között 46-ról 37 százalékra csökkent, az egyéni gazdaságok 2019-ben pedig már a mezőgazdasági terület 63 százalékát művelték, kilenc százalékponttal többet, mint 2010-ben. Másrészt – tette hozzá az agrárminiszter – a nagybirtokok háttérbe szorulását jelzi, hogy az ezer hektárnál nagyobb gazdaságok által igényelt támogatás 2010 és 2019 között 40 százalékkal csökkent és tavaly már csak a földterületeke 15 százaléka után igényeltek támogatás e gazdasági szereplők.
Nagy István szerint az időről-időre felbukkanó, és az elért eredményeket kétségbe vonni próbáló írások közös jellemzője, hogy szerzőik, mintha nem is lennének tisztában a hatályos földforgalmi törvénnyel, vagy esetleg szándékos megtévesztésre törekedve, tudatosan ferdítve próbálják beállítani a kormány kis- és közepes gazdaságokat támogató agrárpolitikáját olyan szófordulatokkal, mint amilyeneket Vadai Ágnes használt, mondván, a „családi gazdasági léptékekkel mérve nagy területeket”, azaz nagybirtokokat építenek egyeseket. Továbbá: „egy szűk kedvezményezetti kör” mítosza is ebbe a körbe újra és újra visszatérő retorikai elem, ami a Földet a gazdáknak programot is végig kísérte. Mindez annak ellenére, hogy a programban 30 ezer személy szerzett földtulajdon és az árveréseken részt vevők átlagosan két darab ingatlan vásároltak. A vásárlók 60 százaléka ötven hektár alatt vásárolt földet és csak alig kilenc százalékuk vett száz hektárnál nagyobb földterületet.
Nagy István szerint mindez hozzájárult a középbirtokos réteg agrárgazdasági pozíciójának megerősödéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.