A magyar költségvetési és uniós forrásokból összesen 1008,7 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési támogatást fizettek ki 2022-ben – írja pénzügyi összefoglalójában az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Ez az összeg 196,1 milliárd forinttal haladja meg az egy évvel korábbit. További 28 milliárd forint jutott el a gazdálkodókhoz a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés címén, az Agrárminisztérium fejezetén kívüli keretből. A folyósított támogatási összeg 72,2 százaléka (728,2 milliárd forint) európai uniós forrásból származott, 27,8 százalékát (280,5 milliárd forint) pedig a hazai büdzséből fizették ki.
Ahogy az elmúlt években mindig, úgy 2022-ben is a termelőknek nyújtott közvetlen támogatások domináltak az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között: ebben a formában fizették ki a források 47,8 százalékát, 482,6 milliárd forintot, amely 50,4 milliárd forinttal haladta meg az előző évit. Az AKI kutatói megjegyzik: ez az összeg a 2022. évi előleg- és részfizetés mellett a 2021. évi jogosultságok végkifizetését, valamint a korábbi évek jogorvoslati ügyeinek rendezését is magában foglalja.
A közvetlen támogatásokra folyósított összeg 53,3 százaléka területalapú alaptámogatásként, 29 százaléka pedig a zöldítési komponens keretében jutott el a kedvezményezettekhez.
A zöldítésre fordított összeg 48,2 milliárd forinttal, 140,1 milliárdra emelkedett, míg területalapon 257,4 milliárd forint került a gazdálkodók számláira.
E két fő intézkedés mellett a közvetlen támogatások között a termeléshez kötött állattenyésztési támogatások domináltak. Az erre a célra fordított 45,5 milliárd forint több mint felét (26,8 milliárd forintot) a tejhasznú tehéntartás támogatására fizették ki, ezt követte 11,8 milliárd forinttal az anyatehén-, 6,3 milliárd forinttal az anyajuh- és 700 millióval a hízottbika-tartás támogatása. Ebben a körben a gyümölcstermesztők 5,9 milliárd forint támogatásban részesültek, a fiatal mezőgazdasági termelőknek 2,6 milliárd forint támogatást folyósítottak, míg a kisgazdaságok egyszerűsített támogatása keretében 3,5 milliárd forint került a kedvezményezettekhez.
A főbb intézkedéscsoportok közül a Vidékfejlesztési program (VP) és a Magyar halászati operatív program beavatkozásaira folyósított összeg keretében 406,2 milliárd forint jutott el a gazdálkodókhoz. A növekedés itt az elmúlt évi 248,9 milliárd forinthoz képest kiugró, 61 százalékos volt, ezen belül pedig a VP pályázataira 404,6 milliárd, a halászati programra pedig 1,6 milliárd forintot fordítottak.
A nemzeti támogatások jogcímeire 84,3 milliárd forintot vehettek igénybe a kedvezményezettek, ami az összes agrártámogatás 8,4 százalékát tette ki. A piaci és egyéb támogatások összege a tavalyi 19,7 milliárd után 35,6 milliárd forint volt, ennek nagy része továbbra is a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokat fedezte. Szintén nemzeti forrásból indította el az agrártárca tavaly tavasszal a tenyészkocatartók új jövedelempótló támogatását, amelynek keretében 2,5 milliárd forintot fizetett ki a jogosultaknak. Az év elején bekövetkezett viharok által a termelőeszközökben okozott kár részbeni kompenzálására egyszeri, vissza nem térítendő támogatásként 1,3 milliárd forintot folyósítottak, míg a gazdálkodók befizetéseiből és a költségvetési kiegészítésből agrárkárenyhítésre több mint 11 milliárd forintot fizettek ki tavaly.
Agrárbiztosítások: megugrottak a kárigényekAz agrártermelők kevesebb mint fele rendelkezik biztosítással, az aszálykárok kockázatát pedig ennél is jóval alacsonyabb arányban próbálták így mérsékelni. Az állami kárenyhítési rendszer forrásait ki kell egészíteni a jogos kárigények kielégítésére. |
Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások keretében folyósított 1008,7 milliárd forint támogatási összeg 72,2 százaléka, 728,2 milliárd forint származott európai uniós forrásból, 280,5 milliárd forintot – 27,8 százalékot – pedig hazai költségvetésből fizettek ki. Az uniós társfinanszírozással megvalósult támogatások esetében az uniós kifizetések aránya 53 százalékot tett ki, míg a támogatások 47 százalékát a hazai büdzséből folyósították. Érdekesség, hogy 2021-ben ez az arány 82:18 volt az uniós kifizetések javára.
A 2021-es 369,5 milliárd forint után tavaly a szántóföldi növénytermesztő ágazat 430,1 milliárd forint támogatáshoz jutott, amely 97,2 százalékban uniós költségvetésből származott. Ennek zöme, 397,6 milliárd forint egységes területalapú formában – alaptámogatás plusz zöldítés – jutott el a gazdálkodókhoz, ezen belül alaptámogatásként 257,4 milliárd forintot, a zöldítési komponens keretében 140,1 milliárd forintot fizettek ki a részükre A VP keretében 14,5 milliárd forint beruházási támogatást folyósítottak a növénytermesztőknek.
Emelt összegű támogatási előleget kapnak mától a gazdálkodókHektáronként közel 94 ezer forint támogatást kaphatnak a termelők – jelentette be Nagy István agrárminiszter. |
Az állattenyésztéssel és -tartással foglalkozó termelők 196,3 milliárd forintot vettek igénybe tavaly, amelynek 47,3 százaléka származott a nemzeti költségvetésből. A 92,8 milliárd forint hazai forrás csaknem felét az állatbetegségek megelőzésének támogatásai és az állatjóléti támogatások tették ki. Az állattenyésztési támogatások 26,9 százaléka, 52,7 milliárd forint a szarvasmarhaágazatba érkezett, míg a sertéságazat 20,6 milliárd forinthoz jutott, 80 százalékban állatjóléti támogatás címén. A baromfiágazat 20,1 milliárd forinthoz jutott, ennek háromnegyede volt állatjóléti támogatás.
A kertészek tavaly 56,6 milliárd forint támogatásban részesültek, kétharmad-egyharmad arányban uniós, illetve nemzeti forrásból. Ebből kertészeti üzemek megújítására 9,8 milliárd forintot, kertészeti üzemek korszerűsítésére 8,5 milliárd forintot folyósítottak. A szőlészeti és borászati ágazat gazdálkodói 10,3 milliárd forint támogatásban részesültek.
Az élelmiszeripari vállalkozásokat 36,4 milliárd forinttal támogatták, túlnyomó részt a Vidékfejlesztési program forrásaiból. A kifizetések 67,4 százaléka hazai, 32,6 százaléka uniós költségvetésből teljesült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.