Egészen kiemelkedő mértékben, egy hónap alatt 8 százalékkal csökkent Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára. amely így egy kilogrammra vetítve 188,07 forint volt 2023 áprilisában – írja piaci jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). A fehérjetartalom 0,01 százalékponttal, a zsírtartalom 0,02 százalékponttal romlott, és az alapár is 8 százalékkal mérséklődött a márciusi árhoz képest. (Márciusban 6, februárban 3 százalékos volt a csökkenés.) A nyers tej felvásárolt mennyisége is csökkent, és idén áprilisban az előző havi mennyiségtől és a 2022. áprilisitól egyaránt 4 százalékkal maradt el. Kiviteli ára eközben még intenzívebb mélyrepülésben volt: a 108,52 forintos kilogrammonkénti ára az előző havihoz képest 18 százalékkal, az előző év azonos hónapjához viszonyítva pedig 33 százalékkal csökkent. Az exportár így 42 százalékkal maradt el a termelői átlagártól, míg egy hónappal korábban ez a különbség 35 százalékos volt. Az AKI PÁIR adatai szerint a nyers tej kiszállítása az árcsökkenés ellenére 22 százalékkal nőtt 2023 áprilisában az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Az AKI kutatói szerint a nyers tej árának egy hónap alatti csökkenése a termékpálya további fázisaiban is megmutatkozott. A tej és tejtermékek feldolgozói értékesítési ára közül az adagolt vajé 1 százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tejé és a gyümölcsös joghurté egyaránt 3, az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé és a tejfölé 5, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé 6, míg a trappista sajté 7 százalékkal csökkent márciusról áprilisra.
A KSH adatai szerint a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej fogyasztói ára ebben az egy hónapban nem változott, míg a gyümölcsjoghurt, a 12 százalék zsírtartalmú tejföl és az adagolt vaj egyaránt 1 százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú hosszan friss (ESL) tej 3, a 20 százalék zsírtartalmú tejföl 4, az 1,5 százalék zsírtartalmú ESL-tej 5,
a trappista tömbsajt pedig 9 százalékkal lett olcsóbb
ugyanebben az összehasonlításban.
Az importjoghurtok kárára tervez terjeszkedést az élelmiszerárak csökkenését váró NádudvariEhhez további hatékonyságnövelő beruházásokra van szükség. |
Míg a nyers tej termelői ára nemzeti valutában kifejezve az Európai Unióban 15 százalékkal emelkedett 2023 márciusában, addig Új-Zélandon 14, az USA-ban 18 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A világpiacon általános volt a lejtmenet: a teljes tejpor értékesítési ára az idei év 19. hetében 15, az ömlesztett vajé 20, a cheddar sajté 23, a sovány tejporé pedig 32 százalékkal csökkent 2022 azonos időszakához képest.
Újra növekedett viszont a nyers tej azonnali (spot) piaci ára Olaszországban. A tavalyi 42. és az idei 19. hét között 24,25 euróval esett, majd a 20. héten 1,25 euróval, 45,5 euróra nőtt 100 kilogrammonként.
Hasonló pályát járt be a 4,4 százalék zsírtartalmú nyers tej spot piaci ára Hollandiában, amely – áfa nélkül, szállítási költséggel – a tavalyi 38. és az 18. hét között 37,5 euróval csökkent, majd két hét alatt 5 euróval 31 euróra nőtt 100 kilogrammonként.
A németországi Élelmiszer-gazdasági Kutató Központ (Ife) számításai szerint a nyers tej alapanyagértéke 4 százalék zsír- és 3,4 százalék fehérje-beltartalomra csökkent, mégpedig a zsírérték 34, a fehérjeérték pedig 55 százalékkal, így a szállítási költség nélküli alapanyagérték 46 százalékkal volt alacsonyabb 2023 áprilisában az előző év azonos hónapjához képest.
Versengve vágják a trappista árát, de vigyázzunk: lehet, hogy csak ámításA Németországból érkező nagy mennyiségű, trappistaként csomagolt sajt igazából nem is trappista, mégis ez töri le az árakat. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.