A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett konferencián az agrárdigitalizációval, agrártechnológiával foglalkozó startupok, meghatározó, befolyásos piaci szereplők tartottak előadást és gyakorlati bemutatót. A NAK inkubátorprogramjának záróeseményérén Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a kooperáció fontosságáról beszélve úgy fogalmazott: „Egyre összetettebb világunkban az innováció legfontosabb alapja az együttműködés képessége. Ahol egymástól független, akár eltérő tudással, más-más szakterülettel foglalkozó, különböző meglátásokkal rendelkező emberek képesek kooperálni, hálózatban dolgozni, ott jól működik az innováció.”
A mai európai mezőgazdaságban azoknak az országoknak az agráriumai járnak elől, ahol egyik oldalon képzettek a gazdálkodók, akik megfelelő tudással rendelkeznek, másrészt erős az innovációs és tudásháttér – fogalmazott. A dánok, a hollandok, az írek nem csak azért tartoznak az élmezőnybe, mert az együttműködésben több száz év előnyük van, hanem mert erősek az innovatív és kooperációs megoldásokban.
Az elmúlt időszak pályázati konstrukciói a digitális átállást ösztönözték.
Az új technológiák használatára irányuló nyitottságot elsősorban a közepes és a nagyobb gazdaságok részéről tapasztalta.
De – mint kifejtette – az innovatív megoldások széles körben való elterjedését szolgálja például a digitális akadémia tudásbázisához való hozzáférés mellett az is, hogy mára a felsőfokú mezőgazdasági oktatás részévé vált a precíziós gazdálkodási és szakmérnök képzés.
Az államtitkár fontos feladatnak nevezte, hogy Magyarországon elkerüljük a digitális szakadék kialakulását. Mint mondta,
azoknak a termelőknek, akik javítani szeretnének a jövedelmezőségükön, egyértelműen az adatalapú gazdálkodás a jelenük és a jövőjük. Az agrárium nagyon drága technológiával működő ágazattá vált – az ebből való kimaradás viszont a végleges leszakadást jelenti
– nyomatékosította.
Az önkéntes szakértők nagyrészt Netflix-sorozatokból tájékozódnak a vidéki életrőlA Nemzeti Agrárgazdasági Kamara NAK TechLab programjának vezetője, a kamara elnöki kabinetfőnöke szerint a legbefolyásosabb uniós döntéshozók azoknak az embereknek akarnak megfelelni, akik nagyrészt rövid cikkekből vagy Netflix-sorozatokból tájékozódnak a vidéki életről és az agráriumról. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.