BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napvilágra került hogyan teljesített idén a mezőgazdaság, nincs ok a szégyenre

Idén a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke meghaladta a 4,3 ezermilliárd forintot, ez 6,5 százalékkal magasabb, mint a súlyos aszály által terhelt tavalyi adat.

A magyar mezőgazdaság kibocsátási értéke 6,5 százalékkal bővült éves összehasonlításban, és meghaladta a 4,3 ezermilliárd forintot – számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bővüléshez a teljes termelési volumen 25 százalékos emelkedése járult hozzá. Az ágazat teljes kibocsátási árszínvonala közben 15 százalékkal csökkent. Vagyis a jóval több terményt jelentősen alacsonyabb áron dobták piacra.

Karnok Csaba
20211024 Dóc Kukorica betakarítás, és őszi munkák, mélyszántás, tárcsázás a földeken. Képen: Karotin Kft. mezőgazdasági gépei munka közben.Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM) 20211024 Dóc 

Kukorica betakarítás, és őszi munkák, mélyszántás, tárcsázás a földeken. 

Képen: Karotin Kft. mezőgazdasági gépei munka közben.

Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország 

A növénytermesztés volumene 44 százalékkal nagyobb, az állattenyésztésé 0,5 százalékkal kisebb volt. Az egyes szántóföldi növények rekordmagas volumennövekedése az előző év alacsony bázisával hozható összefüggésbe, mivel 2022-ben súlyos aszály volt.

A jobb időjárási körülmények segítették a szántóföldi növénytermesztőket

A KSH első előzetes adatai szerint az előző évhez képest idén a növénytermesztés termelési volumene 44 százalékkal nőtt. A gabonafélék mennyisége összességében 64, ezen belül a kukoricáé 121, a rozsé 63, a zabé 62, az árpáé 42 és a búzáé 36 százalékkal növekedett. A repce termésmennyisége 16, a napraforgóé 56 százalékkal lett nagyobb. A fehérjenövényeké, a cukorrépáé és a dohányé szintén nőtt, így az ipari növények mennyisége összességében 44 százalékkal gyarapodott. A takarmánynövények volumene 24, a kertészeti termékeké 14, a burgonyáé 9,6 százalékkal nőtt. 

A gyümölcsfélék volumene 0,3 százalékkal mérséklődött, ezen belül az alma termésmennyisége 39 százalékkal nőtt, a baracké 40 százalékkal csökkent. Az egyéb növényi termékek és a szőlő volumene változatlan maradt. Az állattenyésztés teljes termelési volumene 0,5 százalékkal mérséklődött. Az élő állatok termelése 0,6 százalékkal nőtt, az állati termékeké 2,7 százalékkal csökkent.

A mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 6,5 százalékkal, termelési volumene – az árak 15 százalékos csökkenése mellett – 25 százalékkal bővült.

Brutálisan csökkent a műtrágya- és növényvédőszer-felhasználás

A folyó termelőfelhasználás volumene 1,5 százalékkal mérséklődött, ára összességében 1,7 százalékkal emelkedett. Az első adatok alapján a ráfordítások közül a műtrágya volumene 10, a növényvédő szeré 8,0, a takarmányoké 1 százalékkal csökkent, a többi ráfordítás enyhén növekedett vagy változatlan maradt.

A bruttó hozzáadott érték 19, volumene 79 százalékkal bővült. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 4,1 százalékkal csökkent. A termelési tényezők jövedelme 16, a vállalkozói jövedelem 13 százalékkal növekedett. A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme („A” mutató) 5,5 százalékkal lett nagyobb az előző évhez képest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.