Egymás után döntötte meg negatív árfolyamrekordját a forint az euróval szemben az elmúlt napokban: kedden történetében először 332 forint fölé kúszott az európai fizetőeszközzel szemben, szerdán pedig volt olyan időszak, amikor ezer forintért három eurót sem adtak. A magyar valutának az utóbbi hetekben tapasztalható leértékelődésével párhuzamosan a tízéves magyar állampapír hozama alig egy hónap alatt 1,55 százalékról 2,33 százalékra nőtt, a látványos kamatemelkedés azt jelzi, hogy csökken a kereslet a hazai referenciakötvény iránt. A külföldiek kezében levő forintállampapírok állománya pedig alig néhány nap alatt mintegy százmilliárd forinttal 4260 milliárd forintra csökkent, éppen akkor, amikor rekordgyenge szintre süllyedt a hazai valuta.
Az utóbbi napokban látható forintgyengülés inkább arra vezethető vissza, hogy a pénzügyminiszter és a jegybankelnök másképp látja a forintárfolyam és -stabilitás kérdését. Ez kissé sérülékenyebbé teszi a hazai pénznemet, de az Európai Központi Bank és a Federal Reserve lazító lépéseinek hatására az euró-forint kurzus visszacsoroghat a 325 forintos szint közelébe
– mondta lapunknak Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője. Szerint alapvetően a nemzetközi trendek hatnak a hazai kötvénypiacra, hiszen a magyar monetáris folyamatok összességében neutrálisak.
Nem lát szoros összefüggést a forint gyengülése és a tízéves magyar államkötvény hozamának emelkedése között Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője sem. A főként külföldi és intézményi befektetők körében kedvelt tízéves lejáratú papír augusztus közepén túlvettnek bizonyult az 1,6-1,7 százalékos hozamával, a 2 százalék fölé emelkedő hozamszintet mindkét szakember a korábbi trendhez való visszaigazodásként értékeli.
A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők abban is egyetértenek, hogy a magyar hosszú lejáratú kötvény árszínvonala és hozama továbbra is kedvező, ezért hosszabb távon is vonzó alternatíva lehet a külföldi befektetők számára. Pálffy Gergely ezt azzal magyarázza, hogy a nyugati, például a német papírokkal szemben a hazai referenciakötvénynek egészséges felára van, s ez továbbra is erős tőkevonzó képességnek számít, ráadásul a hazai kötvénypiac mellett a forintot is megtámaszthatja.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.