Februárban 0,7 százalékkal, 49 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapokban kezelt vagyon – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) hétfőn.
Az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője plusz 51 milliárd forint volt. A hónap végén a BAMOSZ-tagok együttesen 6480 milliárd forintot kezeltek.
Elsősorban a vegyes alapok esetében volt jelentős tőkebeáramlás, melyekbe 24,7 milliárd forint érkezett: az óvatos vegyes alapokba 12,4 milliárd forint, a kiegyensúlyozott vegyes alapokba 7,5 milliárd forint, a dinamikus vegyes alapokba pedig 4,8 milliárd forint. Mindennek ellenére, a vegyes alapok vagyona a kedvezőtlenül alakuló hozamok miatt nem változott februárban.
A pénzpiaci alapok esetében ezúttal 800 millió forintos tőkekiáramlás volt tapasztalható, vagyonuk 0,8 százalékkal csökkent.
A kötvényalapoknál a tőkebeáramlások eredője megközelítette a 7 milliárd forintot. A rövid futamidejű kötvényalapokból 8 milliárd forintnyi tőkét vontak ki, a hosszú futamidejű kötvényalapokba több mint 12 milliárd forint tőke érkezett, míg a szabad futamidejű kötvényalapokba 2,2 milliárd forint tőke áramlott be. A hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként a kötvényalapok vagyona 0,8 százalékkal emelkedett.
A részvényalapoknál minimális, 250 millió forintos tőkebeáramlás következett be, de az árfolyamok csökkenése miatt a hozamok kedvezőtlenül alakultak, így vagyonuk jelentősen, 8,1 százalékkal csökkent.
A tőkevédett alapok esetében 3,2 milliárd forint volt a tőkekivonás, ami két lejárt alap számlájára írható.
A hozamok nem tudták mérsékelni a tőkekivonás mértékét, így a vagyon közel 4 százalékkal mérséklődött.
Az abszolút hozamú alapokba februárban 6,8 milliárdnyi friss tőke érkezett, a hozamok azonban ezúttal nem alakultak kedvezően, így vagyonuk 3,3 százalékkal csökkent.
A származtatott alapok esetében 2,6 milliárd forintnyi tőkebeáramlás volt tapasztalható, aminek köszönhetően vagyonuk 1,7 százalékkal gyarapodott.
Az ingatlanalapokba februárban 5,6 milliárd forint tőke áramlott be. A hozamok és a tőkeáramlások eredőjeként 0,8 százalékos volt a havi vagyongyarapodás.
Az árupiaci alapok vagyona a 400 millió forintos tőkebeáramlásnak köszönhetően 0,7 százalékkal emelkedett februárban.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban szintén tőkebeáramlás volt tapasztalható. A hozamok azonban elsősorban a részvény és vegyes alapoknál is kedvezőtlenül alakultak, így a vagyon 0,5 százalékkal mérséklődött.
A BAMOSZ 25 tagja közel 9700 milliárd forint vagyont kezel, ebből közel 6500 milliárd forintot befektetési alapokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.