Csányi Sándor, az OTP Bank elnök vezérigazgatója Blaz Kosorokkal, a szlovén infrastrukturális minisztérium államtitkárával tárgyalt – erősítette meg a ljubljanai lapinformációkat hétfőn a Világgazdaság kérdésére az OTP kommunikációs osztálya. A felek a szlovén fővárosban megvalósuló ljubljanai utasterminál kapcsán egyeztettek az együttműködési megállapodásról. A projektről korábban a Világgazdaság és más magyar lapok is beszámoltak, de sokáig nem lehetett tudni, hogy az OTP szakmai befektetőként vesz részt a projektben, vagy Csányi Sándor magánbefektetéséről lehet-e szó.
A ljubljanai utasterminál beruházása magában foglalja egyrészt a főváros új vasútállomásának és egy új buszpályaudvarnak szlovén állami forrásokból történő megépítését (a Szlovén Infrastruktúra-ügynökség beruházásában), továbbá egy bevásárlóközpont-irodaház-szálloda komplexum (Emonika projekt néven) megvalósítását is.
Az utóbbit az OTP Ingatlanbefektetési Alap tulajdonában álló, szlovén illetőségű Mendota Invest d.o.o. projekttársaság valósítja meg saját befektetésként, privát forrásból. Csányi Sándor a tárgyalás során az OTP csoporthoz tartozó ingatlanbefektetési alapot képviselte
– válaszolta lapunknak a bank sajtóosztálya.
A tárgyalás további részleteiről csak annyit árult el a pénzintézet kommunikációs osztálya, hogy a fejlesztések megvalósítása párhuzamosan és összehangoltan történik, a megkötendő együttműködési megállapodás az ehhez szükséges magas szintű irányelveket hivatott rögzíteni, lehetővé téve a beruházások megvalósításának megkezdését.
A magyar pénzintézeti csoporthoz tartozó befektetési alap beszállásától a szlovének az évtizedek óta húzódó projekt befejezését várják. Az Emonika-beruházás eredeti befektetője a TriGránit volt, a projektben részt vállaló három fejlesztőcég a Gránit Pólus tulajdonában állt, majd ezeket a Gránit Pólus tavaly eladta a Mendota Investnek.
Az OTP Alapkezelő tavalyi éves beszámolója szerint az alap 2019. december 17-én szerezte meg a Mendota Investment száz százalékát, 3,53 milliárd forintért. A beszámoló szerint az alap 16,6 millió euró tagi kölcsönt is biztosított a társaságnak.
A korábban 250 millió eurós értékre, ma már inkább 300 millió eurósra tartott beruházás Emonika projektrészében 55 ezer négyzetméteren létesülnek irodák, üzleti-kereskedelmi helyiségek, lakások és szállodák. A projektről már húsz éve döntöttek, de lényegében azóta egy helyben toporog.
A városfejlesztési projekt részleteit 2007-ben mutatták be, majd az akkori pénzügyi válság miatt nem sokkal később elhalasztották. A fejlesztőcégek több tulajdonosváltáson is átestek. Ahhoz, hogy a Gránit Pólus kiszállhasson, előbb a helyi vasúttársasággal, a Slovenske zeleznicével (SZ) kellett megegyeznie a magyar ingatlanfejlesztőnek. Az SZ végül eladta a három projektvállalatban (a szállodafejlesztésért, a bevásárlóközpont és az üzleti negyed elkészültéért felelős társaságokban) levő kisebbségi részesedéseit, ezzel a Gránit a cégek kizárólagos tulajdonosává vált, majd ezt a részesedését értékesítette tovább a Mendota Investnek. Az utóbbi vállalatnak az OTP-alap tavaly decemberi feltűnéséig a HO-ME 2000 Vagyonkezelő Kft. volt a tulajdonosa, amely Nagy György százszázalékos érdekeltsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.