A 2007-ben megszületett villamos energia törvény (Vet) rendelkezik a szervezett árampiac létrehozásáról, fenntartva a lehetőséget arra, hogy ha 2008. június 30-ig senki nem nyújt be kérelmet a megalapítására, akkor a Magyar Energia Hivatal a rendszerirányító társaságot, a Mavirt kötelezze erre. A jogszabály nem nevezi meg sem azt, hogy kinek kell a tőzsdét megalapítania, sem határidőt nem szab rá.
A Vet szerint 2008. június 30. után az energiahivatalnak bármikor lehetősége van felszólítani a Mavirt egy ilyen engedélykérelem beadására. Az áramtőzsde létrehozása már évek óta napirenden szerepel. A tőzsde tényleges elindulása régóta várt pozitív hatással lenne a hazai piacra - állítják a kereskedők.
A Mavir 2007 májusában megtette az első lépést azzal, hogy HUPX Magyar Szervezett Villamos Energia Piac Zrt. néven projekttársaságot hozott létre az áramtőzsde kialakítására és üzemeltetésére. A villamos energia törvény szerint a rendszerirányító maximum 30 százalék befolyással rendelkezhet majd az áramtőzsde-társaságban, és más villamosenergia-piaci szereplők is befolyást szerezhetnek.
Azóta a társaság pályázat útján már kiválasztotta a kereskedési rendszer szállítóját, a román OPCOM SA-t, amelyet a Nord Pool-ASA fejlesztett ki. (A Nord Pool az észak-európai országok igen sikeres közös áramtőzsdéje.) Az eredmény bejelentésekor, idén június közepén a Mavir azt közölte, hogy a szervezett villamosenergia-piac keretein belül értékesítendő termékek, illetve szabályzatok kialakítása a piaci szereplők bevonásával hamarosan megkezdődik, és a kereskedés akár már az idén elindulhat.
A Mavir korábbi nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy az áramtőzsde megalakításának előkészületei egyben egy regionális piac kialakításának kezdetét jelentik, ami kifejezetten szükséges a likviditáshoz. A megfelelő kínálatot a hazai felhasználás 8-10 százaléka jelentené, ami jelenlegi árakon mintegy 10 milliárd forint nagyságrendű éves forgalmat jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.