A mostani fúrási programok célja az volt, hogy ellenőrizzék a korábbi kutatások megbízhatóságát, így az eredményeknek köszönhetően a későbbiekben könnyebben meghatározható legyen a magyarországi munkák sorrendje, valamint az egyes területek prioritása.
FONTOSABB EREDMÉNYEK
A WildHorse Energy dinnyeberki, kizárólagos kutatási területén végtett fúrás átlagosan 0,13% uránércet (U3O8 - triuránium-oktaoxid) tárt fel 37,6 és 40,9 m közötti mélységben, melyen belül egy 1,3 m-es meddő szakasz is található. A vizsgálatok szerinti legmagasabb koncentráció értéke elérte a 1,74%-ot.
Ez a koncentráció megerősíti a nyolcvanas években végzett, 41 furatos kutatás eredményeit. A dinnyeberki uránérc-lelőhelyet 1982-ben fedezték fel egy, a területen végzett földtani feltérképezési program során. A nyolcvanas években az egykori Mecseki Ércbányászati Vállalat földalatti kioldásos (perkolációs) kísérleteket végzett a helyszínen 20 x 20 m-es hálóban telepített fúrásokkal.
A WildHorse Energy 10,5 km2 kiterjedésű, dinnyeberki kutatási területe 25 km-re nyugatra található a cég legfontosabb, pécsi kutatási területétől. Az új eredmények megerősítik a magas minőségű uránérc jelenlétét, ami indokolttá teszi a további vizsgálatokat.
A korábbi kutatófúrások egy nagyjából 70 m átmérőjű, 1-4 m vastag uránérc-lencsét találtak 40 méterrel a felszín alatt. Az érclelőhely befogadó kőzete rosszul osztályozott, törmelékes üledékes kőzet, mely a harmadidőszak előtti alaphegység völgyében rakódott le a korai miocén kor idején. Az uránércet magas szervesanyag tartalmú rétegek jellemzik, így például az urán-oxidok és -hidroxidok.
KÖVETKEZŐ LÉPÉSEK
Magyarországon a WildHorse legfontosabb célja továbbra is a nagy ásványvagyonnal rendelkező pécsi kutatási terület kibővítése és továbbkutatása. E terület új geológiai modellje már befejezési fázisához közelít, a cég által eddig még nem elemzett, új adatok felhasználásával. Egy fúrási program engedélyeztetése is a közeljövőben várható.
A Bátaszéken és Dinnyeberki közelében elvégzett munkálatok fontos információval szolgáltak a WildHorse Energy részére a további lépések tervezéséhez: ez által egészül ki a pécsi projekt. Bátaszéken további fúrásokat terveznek. Dinnyeberkiben a csapat szakemberei a korábbi és az új adatok alapján felépítik a tágabb környezet földtani modelljét, melynek célja elsősorban a sekély mélységű, harmadidőszak előtti alaphegység felszínének és a dácittufa-rétegek előfordulásának tisztázása. Ehhez a munkához geofizikai méréseket is terveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.