A kedvezmények jelentős körét képezik az úgynevezett de minimis támogatások. Ilyen többek között a kkv-k beruházási adóalap-kedvezménye. Ennek maximális mértéke 30 millió forint lehet, ezt a pozitív adózás előtti eredmény terhére lehet érvényesíteni. A vállalkozás besorolása ennél a kedvezménynél az adóév utolsó napján történik, a kedvezménnyel vásárolt eszközök üzembe helyezését pedig az adóévet követő negyedik adóév végéig el kell végezni. Amennyiben minderre nem kerül sor időben, a kedvezmény kétszeresével meg kell emelni az adóalapot.
A könnyítés igénybe vehető korábban még használatba nem vett ingatlan vásárlására, új műszaki berendezések, gépek, járművek üzembe helyezésével kapcsolatos beruházásokra, valamint az ingatlan bekerülési értékét növelő, az adóév folyamán megvalósított felújításra, bővítésre, rendeltetésváltoztatásra, átalakításra. Az adóév során állományba vett, korábban még fel nem használt szellemi termék bekerülési értékét is el lehet számolni.
Szintén a de minimis támogatások közé tartozik a szabadalom megszerzésével és megőrzésével kapcsolatos, valamint a beruházási hitel kamata után érvényesíthető adókedvezmény. Utóbbi keretében a 2000. december 31-e után megkötött hitel-, illetve lízingszerződés alapján tárgyi eszköz beszerzéséhez igénybe vett kölcsön éves kamatának a 40 százaléka írható le adókedvezmény formájában. Igaz, ez a tétel nem lehet magasabb évi hatmillió forintnál, legalábbis a 2004. január 1. után megkötött szerződéseknél. A korábbi szerződések esetében a felső limit évi ötmillió forint.
Az adókedvezményhez kapcsolódó beruházást ebben az esetben is négy éven belül kell üzembe helyezni, máskülönben a kedvezmény visszafizetésén túl az adózóra késedelmi pótlék is hárul. Fontos az is, hogy a kezelési költség, a hitelbírálati díj és az egyéb bankköltségek nem számolhatók bele az adókedvezménybe. A beruházási hitelnél az év eleje óta kedvező változás, hogy mezőgazdasági célú felhasználás esetén a kedvezmény nem számít csekély összegű támogatásnak.
Fontos megemlíteni a kistérségi értékcsökkenési kedvezményt is. Ennek keretében a még használatba nem vett műszaki berendezések, gépek és járművek – a személygépkocsik kivételével – teljes bekerülési értékét le lehet írni Magyarország 48 leghátrányosabb kistérségében. Sőt, a kedvezmény visszamenőleg, önellenőrzéssel is érvényesíthető. Előnyösen változott a fejlesztési adókedvezményről szóló szabályozás is. Az év eleje óta a jegyzett tőke emelésével a részvények legalább 50 százalékának tőzsdei bevezetését követő három éven belül lehetőség van fejlesztési adókedvezmény igénybevételére. Bővült a fejlesztési tartalék mértéke is. Az adózás előtti eredmény 50 százalékát, legfeljebb 500 millió forintot lehet figyelembe venni az adóalapot csökkentő tételként.
Szintén elsősorban a kkv-knak szól az a lehetőség, hogy bizonyos feltételek vállalása esetén csupán 10 százalék az amúgy 16 százalékos adó mértéke mind a társasági, mind a személyi jövedelemadóban. Jó hír, hogy a korábbi ötmillió helyett az idén már 50 millió forintos árbevételig lehet alkalmazni a kedvezményes kulcsot.
Ám csak az a vállalkozás kerülhet az alacsonyabb adókulcs hatálya alá, amely legalább egy főt foglalkoztat, minden téren eleget tesz a munkaügyi szabályoknak, és az alkalmazottak után legalább a minimálbér másfélszerese – a hátrányos helyzetű kistérségekben a minimálbér – után befizeti a tb-járulékokat. Más adókedvezmény igénybevétele szintén kizáró tényező, vagyis érdemes minden esetben utánaszámolni, hogy a 10 százalékos adókulcs valóban megéri-e. Főleg, hogy az adó 6 százalékának megfelelő megtakarítást a vállalkozás köteles tartalékba helyezni és azt négy éven belül beruházásra, hitel törlesztésére vagy a foglalkoztatás bővítésére felhasználni.
Kifejezetten a mikrovállalkozásoknak szól a létszámnövelési kedvezmény. Az adóév első napján mikrovállalkozásnak minősülő adózó a létszám előző adóévhez viszonyított növekménye és az adóév első napján érvényes minimálbér (2008-ban 69 000 forint) egész évi összegének szorzatával mérsékelheti az adóalapját. Ha az átlagos állományi létszám az előző évhez képest csökken, vagy az adózó megszűnik, az igénybe vett kedvezménnyel meg kell növelni az adóalapot.
Csak azok a vállalkozások jogosultak a kedvezményekre, amelyek a jogcímnél megszabott napon a már elfogadott utolsó beszámoló alapján megfelelnek a követelményeknek. Érdemes alaposan odafigyelni a feltételekre, a megfelelő bizonylatolásra és az előírások betartására. Az adóhivatal ugyanis bármikor ellenőrizheti, egy-egy vállalkozásnál, hogy jogosult volt-e igénybe venni a kedvezményeket.
VG-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.