Az amerikai jegybank, a Federal Reserve (Fed) csütörtökön negyed százalékponttal csökkentette az irányadó kamatlábat, ezzel folytatva a gazdasági növekedés támogatására irányuló erőfeszítéseit. A döntéshozók egyhangúlag megszavazták, hogy az amerikai alapkamat 4,5 és 4,75 százalék közötti tartományba kerüljön. Ez a lépés egy szeptemberi, fél százalékpontos csökkentést követett.
„Ez a további módosítás segíteni fogja a gazdaság és a munkaerőpiac erősségének fenntartását, és lehetővé teszi az infláció terén elért további előrelépést, miközben hosszú távon egy semlegesebb politika felé haladunk” – mondta Jerome Powell, a Fed elnöke Washingtonban tartott sajtótájékoztatóján.
Powell azt is megjegyezte, hogy az amerikai elnökválasztás nem lesz hatással a jegybank rövid távú döntéseire,
hozzátéve, hogy még túl korai lenne megítélni bármilyen lehetséges fiskális változtatás időzítését vagy lényegét. A döntés azután született, hogy a héten Donald Trump újraválasztása megtörtént – tudósított róla a Bloomberg hírügynökség.
Trump ígéretet tett agresszívabb vámok bevezetésére, a bevándorlás korlátozására és az adócsökkentések meghosszabbítására. Ezek az intézkedések növelhetik az árakat és a hosszú távú kamatlábakat, ami arra késztetheti a Fedet, hogy a következő hónapokban visszafogja a kamatcsökkentéseket. A Fed döntései várhatóan nagyobb figyelmet kapnak majd, tekintve Trump korábbi, Powell iránti nyilvános kritikáit.
A Nyíltpiaci Bizottság közleményében a tisztviselők kijelentették, hogy a foglalkoztatási és inflációs célok elérésére vonatkozó kockázatok nagyjából kiegyensúlyozottak.
„A gazdasági kilátások bizonytalanok, és a bizottság figyelemmel kíséri a mandátum mindkét oldalán jelentkező kockázatokat” – állt a Fed közleményében.
A bizottság kissé módosította a munkaerőpiacra vonatkozó nyelvezetét is. „Az év eleje óta a munkaerőpiaci feltételek általánosan enyhültek, és a munkanélküliségi ráta növekedett, de továbbra is alacsony” – közölte a Fed. Powell a munkaerőpiacot „stabilnak” írta le.
Miután a Fed a kamatcsökkentési ciklust egy nagyobb mértékű csökkentéssel kezdte, a döntéshozók jelezték, hogy a továbbiakban mérsékeltebb és óvatosabb megközelítést részesítenek előnyben.
Az amerikai gazdaság 2,8 százalékos éves növekedési ütemet ért el a harmadik negyedévben, amit a fogyasztói kiadások fellendülése támogatott.
A munkaerőpiac azonnali gyengülése iránti aggodalmak csökkentek, de az adatok még mindig egy hűlő tendenciát jeleznek. Októberben az amerikai munkaadók mindössze 12 ezer új munkahelyet teremtettek – ezt az eredményt súlyos időjárási körülmények és egy nagy sztrájk befolyásolta –, és a korábbi hónapok adatait is lefelé módosították.
Az infláció az utóbbi években jelentősen enyhült, de az előrehaladás egyenetlen volt.
Az egy évvel korábbi adatokhoz képest a szeptemberi árnövekedés üteme 2,1 százalékra csökkent, épp a jegybank 2 százalékos célja fölé érve.
A Fed által preferált alapinflációs mutató viszont április óta a legnagyobb havi növekedését mutatta.
A kereskedők szinte biztosra vették a csütörtöki negyed százalékpontos csökkentést, és a határidős piacok szerint nagy valószínűsége van egy hasonló mértékű vágásnak decemberben is. Az állampapír hozamok az elnökválasztás előtt gyorsan emelkedtek, ami tovább növelte a jelzáloghiteleket egy már amúgy is hűlő ingatlanpiacon. Az S&P 500 Trump győzelmét követően rekordmagasságba emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.