BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túlélni a rákot – Kelet-Európa gyengén teljesít a statisztika szerint

Egy brit orvos és kollégái harmincegy ország csaknem kétmillió rákbetegének sorsát követték nyomon négy éven keresztül. Az eredményeket összegezve kiderült, az egyes országokban milyenek a túlélési esélyek betegség típusonként.

A CONCORD vizsgálat tanulságai a Lancet Oncology című tudományos folyóiratban jelentek meg, a felmérés eredményei jelentősek, hiszen ez az első kutatás, amely egységes módszertanban értékeli a különböző országokból származó hatalmas adattömeget. Öt kontinens, harmincegy ország, több mint kétmillió regisztrált rákbeteg – ez a CONCORD elemzés alapja.

A mintába azok kerültek be, akiket 1990 és 1994 között rákkal diagnosztizáltak, az ő sorsukat követték a kutatók 1999-ig. Mivel a felmérés a legkülönbözőbb anyagi helyzetű országokban készült, Michel Coleman és kollégái a pontos eredmények érdekében az adatokat kiegészítették az adott ország halandósági mutatóival – számolt be a Medical News Today.

Nemzetközi viszonylatban a mell– és prosztatarák tekintetében az Egyesült Államokban a legjobbak a túlélési esélyek. A férfibetegek a bélrákot a legjobb eséllyel Japán élik túl, míg az ugyanebben a betegségben szenvedő nők Franciaországban gyógyulnak meg a legtöbbször. Az összes ráktípust tekintve Kanada és Ausztrália szerepel a legjobb helyeken, míg Algériában a legrosszabb a helyzet. Az eltérések az Egyesült Államok tekintetében országon belül is jelentősnek mondhatóak. A New York City területén élőknek a legrosszabbak az esélyek az összes betegségre nézve, a hawaiiak viszont ezen a téren is nyugodtak lehetnek: az amerikai felségterületek közül a szigeten a legjobbak a túlélési arányok az összes rákfajtát nézve.

Európa gyengén szerepelt a tengerentúlhoz képest: míg a prosztatarák estében az amerikaiak túlélési aránya 91,9 százalék, addig ez a szám Európában mindössze 57,1 százalék. A kontinensen belül megmutatkozott a Nyugat- és Kelet-Európa közötti különbség: a nyugati országok jellemzően jobban teljesítettek. A végbélrák tekintetében Franciaország, a prosztatarák esetében Ausztria, a mellrák viszonylatában Svédország vezeti a statisztikát. Kelet-Európában Szlovákiában a legrosszabbak a prosztatarákkal küzdők esélyei, az összes többi ráktípust tekintve pedig Lengyelország teljesít a leggyengébben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.