Ugyanis az létrehozandó alapoknak még le kell folytatniuk egy zártkörű értékpapír forgalomba hozatali eljárást a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél. Ezt megelőzően írja ki a pályázatokat az MV Zrt. az alapkezelők számára, ez azonban időigényes, mert a kiírás, beérkezés majd a 30 napos elbírálás előzi meg a nyertesek kihirdetését.
Jelenleg a magyar Jeremie tőkeprogram része Brüsszelben van, s Benke Ákos úgy véli, van rá remény, hogy az EU döntéshozói még idén notifikálják majd azt. (A notifikációs eljárást július 16-án kezdte meg az MV Zrt.)
Az MV Zrt. novemberben egy újabb társadalmi és szakmai egyeztetést tervez a témában az MKME segítségével – mondta Benke.
Az MV Zrt. vezérigazgatója az eddigi hazai állami tőkebefektetésekről úgy vélekedett, hogy azok valójában magántőke-befektetések (jellemzően nagyobb összegű invesztíciók) voltak és nem kockázati tőkebefektetések (kisebb összegű, a cégek kezdeti életszakaszában végrehajtott befektetések). Mint Benke elmondta az új programban 1,5 millió euró alatti befektetéseket akarnak megvalósítani.
A korábbi állami befektetésekről elhangzott, hogy 2000 és 2006 között 108 állami invesztíció történt, mintegy 165 millió dollár értékben.
A Jeremie-tőkeprogram működés és forrásai
Az EU strukturális alapokból finanszírozott, visszatérítendő támogatás a Jeremie-program. Ennek kockázati tőke eleme – jelenlegi árfolyamokon – mintegy 45 milliárd forint értékű tőbefektetést jelent. A tőkét 85 százalékban az EU strukturális alapja, míg 15 százalékban a magyar költségvetés biztosítja. Mivel ez egy nem de minimis (csekély összegű) támogatási forma, ezért engedélyeztetni kell ezt a fajta tőkejuttatást az EU-val (ez a folyamat zajlik éppen, mint arról fentebb szó esett).
A Jeremie-tőkeprogramot az MV Zrt. koordinálja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megbízásából.
A tényleges finanszírozás és a privát befektetők bevonása úgy valósul meg, hogy az MV Zrt. létre hoz egy alapok alapját, amelyből aztán kétféleképpen lehet tőkét szerezni a vállalati befektetésekhez.
A kockázat nagyját a Jeremie-alap állja
A program tervei szerint ha a befektetési portfoliók veszteségesek lesznek, akkor a veszteség első 5 százalékát teljes egészében az állami alapok alapja nyeli le, a többi veszteségen pedig pro-ráta, vagyis a tényleges állami és magántőke befektetések arányában osztoznak (vagyis, a további veszteségből az állami alap maximum az említett 70 százalékban részesedhet.)
A hozam nagyobb része a befektetőké
Az EU meghatározza azt a hozamot is, amelyet az állam megtarthat a befektetésekből (ez a hozam cap). Ez az alapkamatláb körüli érték lesz, az ezen felüli hozam teljes egészében a magánbefektetőké és az alapkezelőké lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.