A szerkezet talán arra is alkalmas lesz, hogy akár mondatonként figyelmeztesse a hallgatót az üzenetben elbújtatott ellentmondásokra, csúsztatásokra. David Skillcorn, az észak-írországi Qeens Egyetem matematikaprofesszorának elképzelése szerint a beszéd szövegének számítógépes feldolgozása feltárhatja az elhangzottak igazságtartalmát, vagy éppen rábukkanhat félrevezetésre, csalásra is.
A professzor honlapot is üzemeltet, amelyen nyomon követhető a kísérlet eredménye. A kísérletet több éves kutatómunka előzte meg, amely arra a következtetésre jutott, hogy bizonyos szavak használata, illetve elkerülése megbízhatóan jelzi a szónoki csavarokat. A tapasztalatok szerint gyanakvásra adhat okot, ha a szónok túl sokszor beszél többes szám első személyben, mintha el akarna határolódni mondanivalója tartalmától.
Szónoki csavarok esetében gyakran megnő a negatív érzelmekre utaló szavak száma, talán éppen azért, mert a szónok ösztönösen érzi mondanivalójának kétséges voltát. Ugyanakkor gyakoribbá válnak az akciókra utaló igék, mert a kutatók szerint a beszélő talán egy cselekménydús történet szövögetésével igyekszik leplezni, hogy mondanivalójából hiányoznak a valódi összefüggések.
Más kutatók ugyanilyen fontosnak tartják, hogy a beszélő hogyan hangsúlyoz, milyen hangszínben és milyen hanglejtéssel, ritmusban ejtia szavakat. A hangelemzés mellett fontos a beszédhez társított arckifejezések elemzése is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.