Újabb melaminos termék Magyarországon: a Duna Tv értesülései szerint a Nestlé egyik kávéjában találták meg az egészségre káros szennyező vegyületet. A cég ellenőriztette az általa forgalmazott készítményeket. A fővárosi és Pest megyei főállatorvos hétfőn rendel el hivatalos vizsgálatot.
Cream Caffe Latte, ez az a termék, amelyben a határértéket meghaladó mennyiségű melamint találtak. A Bankokból érkezett öt és fél tonnányi készítmény emberi fogyasztásra alkalmatlan.
„A teljes mennyiséget zároltuk. Hatósági mintavételre hétfőn kerül sor. A szállítási okmányok alapján megállapítottuk, hogy a teljes mennyiség hiánytalanul a raktárban található. Tehát kereskedelembe nem kerülhetett ebből a készítményből” – mondta Hajós Ádám fővárosi és Pest megyei főállatorvos.
Hajós Ádám hozzátette: hétfőn elrendeli a kereskedelmi vizsgálatot is. A Nestlé közleményében azt állítja, korábban ilyen terméket nem szállítottak.
Melaminnal szennyezett élelmiszert Magyarországon már korábban is találtak, nálunk is betiltották a forgalmazását. Hogy ennek ellenére maradt-e a polcokon egészségkárosító termék, azt nehéz kideríteni.
A hét közepére a kínai piacokról és üzletekből szinte kivétel nélkül eltűntek a tejport tartalmazó távol-keleti élelmiszerek. Pár cukorkát, kekszet és más nyalánkságot találtunk, amelyek tejport is tartalmaznak, azt azonban, hogy hány százalékban, nem derül ki a címkéjükről. Az elrendelt tejportilalom tehát olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy az árusok, csütörtök-pénteki bevásárlókörutunk idejére már arra a magyar szóra sem emlékeztek, hogy „tejpor” vagy „csokoládé”.
Pedig a budapesti kínai piacok körül található élelmiszerboltok korábban híresek voltak olcsó csokoládéikról, különféle édességeikről, és kávéba szánt tejporból is jónéhány hamisítvány közül válogathatott a bátor vásárló. A magyarul alig beszélő kínai árusok a néhány megmaradt tejport is tartalmazó élelmiszerekről kérdésünkre váltig állították, hogy „nem meilaimin, nem”. Volt olyan is, aki kérdezősködésünkre mérgesen kitessékelt az üzletből.
Hogy az árusok fejrázása garanciát jelent-e arra, hogy nincs a polcokon veszélyes élelmiszer? Sipos Jenő, a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP) szóvivője lapunknak elmondta: a pénzügyőrség semmit sem tehet a kínai élelmiszerekkel szemben. „A VPOP-nak nem hatásköre megvizsgálni, hogy egészséges az élelmiszer, vagy sem. Ha olyan termék érkezik az országba, amely engedélyköteles, akkor természetesen csak a megfelelő engedélyek megléte esetén engedjük be” – tette hozzá. Tudnivaló azonban, hogy forgalombahelyezés előtt már nem kötelező ellenőrizni az élelmiszereket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.