Ez a talányos megfogalmazás sok mindent takarhat - írja a Népszabadság. Hogy Moszkva miként magyarázza, vélhetően attól is függ, hogy az elkövetkezendő hónapokban mit lép a Nyugat.
Továbbra is bizonytalan, honnan kerül évi 30 milliárd köbméternyi gáz a Nabucco-csőbe. Az azerbajdzsáni Sangachan-mezőtől Erzurumig tartó gázvezeték kapacitása a Nabuccóénak egyharmada, de Törökország igényt tart a sangachani gáz egy részére. Irán lenne a logikus partner, ám Teherán a Nyugattal fenntartott kapcsolatai fagyosak és nem látszik enyhülés a horizonton. A Nabucco-tervekben szerepel iraki beszerzés is. Ezzel is az a bökkenő, hogy a régió biztonsági helyzete továbbra is nagyon bizonytalan. A Nabucco-tervekben kiemelt szállítóként szereplő Türkmenisztán gázára az orosz óriás, a Gazprom is pályázik.
Csúszik a Déli áramlat vezeték üzembe helyezése is, az eredetileg előirányzott 2013 helyett csak 2015-ben kezdi el a részleges működést. Egy belső használatra szánt Gazprom-tanulmány az évi 31 milliárd köbmétert szállító Déli áramlat kapcsán a projekt további drágulásával is számol . Csak a Fekete-tenger alatti csővezetékszakasz több mint tízmilliárd dollárba kerülhet, de ez az irányár évente 5-10 százalékkal emelkedhet az éppen a megemelkedett energiaárak által is kiváltott infláció következtében.
A dokumentum még egy, ritkán felbukkanó érvet is megemlít: ahhoz, hogy Moszkva üzembe helyezze a Déli áramlatot, 2400 kilométernyi belső, oroszországi vezetékrendszert kell lefektetnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.