A Fico-kormány ugyan még szeptemberben elfogadta a 2,7 milliárd euróra rúgó, adóemelésekkel tarkított konszolidációs csomagját, azonban annak érdekében, hogy 2027-ben, a parlamenti ciklus utolsó évében Szlovákiában a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított hiány 3 százalékra mérséklődjön, még további, 2,9 milliárd euró (ez a GDP 1,9 százaléka) nagyságrendű takarékossági csomag elfogadására és kivitelezésére lesz szükség.
A jövőre életbe lépő, pénzügyi tranzakciós adót (az eurózónában egyedüliként), a 20 százalékról 23 százalékra ugró áfát, a magasabb társasági adót (21-ről 24 százalékra kúszik fel az 5 millió eurónál magasabb árbevételű cégek esetében) tartalmazó konszolidáció révén a tervek szerint a deficit csupán 4,9 százalékra mérséklődik (az idei évre várható 5,8 százalékról). Ezzel párhuzamosan az éves infláció jövőre várhatóan 5 százalék fölé ugrik, ami az egyik legmagasabb lesz az Európai Unióban.
Mivel az összes könnyen kivitelezhető adóemelést már bevetették, rejtély, hogy az újabb, még méretesebb csomag milyen elemekből fog állni. A lehetőségek között ott van például, hogy tovább csökkentik a második magánnyugdíjpillérbe folyósított állami pénzt, ennek arányát már idén 4 százalékra csökkentették 5,5 százalékról.
Pozsonynak nincs túl sok ideje ötletelni, ugyanis
jövőre életbe lép az adósságfékről szóló törvény (ezt 2012-ben kétharmados többséggel fogadta el a szlovák parlament), ami legfeljebb két év mozgásteret ad a megválasztott kabinetnek a pénzügyek rendbetételére.
Minél nagyobb a GDP-hez viszonyított államadósság, annál szigorúbb intézkedéseket kell életbe léptetni.
Napjainkban az adósságállomány vészesen közelít a 60 százalékhoz, és a Költségvetési Tanács úgy becsüli, hogy 2025 végére e mutató átlépi a 60 százalékot. Ebben az esetben viszont a kormánynak a parlamentben bizalmi szavazást kell kezdeményeznie. Ez kockázatos Robert Fico miniszterelnök számára, mert a 150 tagú pozsonyi törvényhozásban a 3 pártból álló kormánykoalíciónak ugyan 79 képviselője van, viszont ebből három támogatása nem vehető biztosra.
Vagyis az újabb takarékossági intézkedéscsomag sokáig nem halogatható, miközben az is erősen kérdőjeles, hogy a választások évében, azaz 2027-ben mennyire vállalható politikailag egy ilyen erőteljes megszorítás.
Problémát jelent az is, hogy a csak 2025-től életbe lépő adóemelések már most éreztetik negatív hatásukat, mindhárom kormánypárt népszerűsége csökken, a Robert Fico vezette Smer (Irány) támogatottsága már nem a legmagasabb, mivel novemberben megelőzte a legnagyobb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia. Ezt látva Fico a napokban közölte, hogy
jövőre az energiaárak csak minimális mértékben emelkedhetnek,
ha egyáltalán.
További bökkenő, hogy a Költségvetési Tanács szerint jövőre a pénzügyminisztérium tervéhez viszonyítva mintegy 300 millió euróval kevesebb adó folyhat be. Politikai szempontból kényes helyzetet teremthet az orvosok tömeges felmondása, akik nem engednek a közel 10 százalékos, korábban megígért béremelésük mértékének lefaragásából, amire a takarékossági csomag miatt volt szükség. A pedagógusok szintén tüntetéssel fenyegetnek, ha jövőre nem lesz béremelés. Azaz a szándék megvan az államháztartási hiány mérséklésére, azonban a mozgástér egyre szűkebb a Fico vezette hármas koalíció számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.