Románia gázvezeték kapacitásainak bővítésére, új tranzitvezeték építésére és gáztároló kialakítására készül az orosz Gazprom Romániában a pénteki moszkvai tárgyalásokról kiadott közlemény alapján. A megbeszélésen a Gazprom igazgatósági elnöke, Alekszej Miller, a romániai állami gázipari társaság, a Romgaz általános igazgatója, Francisc Toth, a Transgas vezetéki társaság általános igazgatója, Ioan Rusu és Románia oroszországi nagykövete, Constantin Grigorie vett részt. A tárgyalásokat rövidesen Romániában folytatják Vlada Ruszakova, a Gazprom stratégiai elnök-helyettesének vezetésével küldendő küldöttséggel.
Románia nem érintett az orosz gáz európai exportjára építendő Déli Áramlat projektben, ám a Világgazdaság úgy tudja, hogy szívesen csatlakozna hozzá. Korábban ugyanis felajánlotta a Gazpromnak, hogy a Déli Áramlat ne Bulgáriánál érje el a szárazföldet, elhagyva a Fekete-tengert, hanem Romániánál. Az orosz fél akkor elutasította az öletet. A Gazprom-ENI konzorcium Déli Áramlat vezetéke Bulgáriát, Szerbiát, Magyarországot, Szlovéniát, Görögországot és Olaszországot érintené, mielőtt elérné Ausztriát. Moszkvában szó volt a nemrég 2030-ig meghosszabbított hosszú távú orosz-román gázszállítási szerződés kapcsán a következő időszak szállításáról is, írja a Gazprom közleménye. A társaság tavaly 3,93 milliárd köbméter gázt küldött Romániába.
A romániai Transgaz mellett az osztrák OMV, a magyar Mol, a bolgár Bulgargaz, a török Botas és a német RWE tagja a Nabucco konzorciumnak, amelyet a Déli Áramlat riválisának tekintenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.