BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az erőműveknek fizetniük kell, de nem tudják, mit

Brüsszel döntése alapján a hazai erőműveknek vissza kell fizetniük azokat a támogatásokat, amelyeket 2004 óta az MVM Zrt.-vel kötött megállapodások nyomán kaptak.

Magyarországnak meg kell határoznia, hogy az MVM Zrt.-vel hosszú távú áramvásárlási megállapodást (htm) kötött erőműtársaságok a szerződésnek köszönhetően mekkora állami támogatást kaptak uniós csatlakozásunk, vagyis 2004 óta – döntött az Európai Bizottság.

A támogatást az erőműtársaságoknak vissza kell fizetniük. A döntés ellen több magyarországi erőmű is fellebbezett a luxemburgi elsőfokú bíróságon. Kifogásaik részben jogi természetűek: a Brüsszel által felkért szakértők anélkül jelentették ki, hogy a htm-ek állami támogatást tartalmaznak, hogy ezeket kimutatták volna a konkrét szerződésekben, sőt, a hazai árampiaci adatokra is csak 2006-ig bezárólag voltak kíváncsiak – hangzott el az EnergiaInfó háttérbeszélgetésén.

Persze önmagában az is támogatásnak minősülhet, hogy a szerződés garantálja a megtérülést, hiszen ekkor javulnak az erőműtársaság hitelfelvételi lehetőségei. Ellenérv a brüsszeli határozat ellen az is, hogy az év végén érvényüket vesztő htm-ek nem tartalmaztak támogatást.

Érdekes módon ellenérv ennek a fordítottja is: ha tartalmaztak volna, akkor viszont a vevők a szerződés szerinti vételárban tulajdonképpen a szerződéssel szerzett későbbi előnyt is megfizették volna. Nem piacot, hanem jövedelemtermelő képességet vettek, vagyis mintha 8 százalékos hozamú államkötvényhez jutottak volna. S származott-e hasznuk az erőműveknek abból, hogy áramukat az MVM biztosan átvette? Az átlagosnál olcsóbban termelőknek nyilván semmi, ám az átlagosnál rosszabb hatásfokkal működők valóban jól jártak.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.