BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellopták! Eltűnt mesterművek galériája az új könyvben

Mintegy 100 millió dollár értékű lopott műalkotás felkutatása fűződik Julian Radcliffe nevéhez, akit szakmai körökben "az elrabolt műtárgyak ügyének apostolaként" is emlegetnek.

A brit szakember a műkincsekkel kiemelten foglalkozó kanadai újságíró, Jonathan Webb társaságában a nemzetközi műkincsvédelem fontosságára és az Art Loss Register jelentőségére hívta fel a figyelmet a BÁV Aukciósház Mesélnek a műkincsek aktuális előadásán.

A szerzőpáros bemutatta a Magyarországon a napokban, a HVG Könyvek kiadásában, a BÁV Aukciósház támogatásával megjelenő, Ellopták! – Eltűnt mesterművek galériája című új könyvét, mely korunk legnagyobb port kavaró bűneseteinek ismertetésével izgalmas betekintést nyújt a műkincstolvajok és az illegális nemzetközi műkincs-kereskedelem világába.

A BÁV Aukciósház Mesélnek a műkincsek (MAM) című sorozatának rendkívüli előadásán Julian Radcliffe, a londoni székhelyű Art Loss Register elnöke szerzőtársával Jonathan Webb kanadai újságíró-író-szerkesztővel közösen mutatta be az Ellopták! – Eltűnt mesterművek galériája című, Magyarországon a napokban megjelenő könyvet.

Az albumban látható Munch, Goya, Cezanne, Picasso vagy Andy Warhol képek mind műkincsrablás során eltűnt, és részben előkerült remekművek. A könyv az illegális műkincs-kereskedelem problémájának bemutatása mellett igazi vizuális élményt nyújt minden olvasónak.

A szerzők szerint nem csupán az okoz nehézséget, hogy a műkincslopások száma napjainkban egyre nő, hanem az is, hogy a bűnüldözés – feltehetően a rendőri szervek korlátozott erőforrásai miatt – nem szentel kellő figyelmet a szegmensnek. Ez utóbbira próbál gyógyírt nyújtani az Art Loss Register (Eltűnt Műkincsek Nyilvántartása – ARL), mely a magánszektor és a közszféra együttműködéseként lehetőséget teremt a műalkotások illegális kereskedelmének visszaszorítására.

A londoni székhelyű szervezet egy olyan nemzetközi nyilvántartást hozott létre, mely nagyban megkönnyíti az eltulajdonított műkincsek felkutatását és károsultaknak történő visszajuttatását. A társaság weboldalán hozzáférhető adatbázis egyfajta etalonként, első forrásként szolgál minden érintett számára, legyen az megkárosított műgyűjtő, múzeumigazgató, művészettörténész vagy éppen a lopott műtárgy után nyomozó Scotland Yard.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.