A genfi közgyűlés résztvevői megállapították: a közszolgálati küldetés mellett elkötelezett tagszervezetek mindegyike komoly gazdasági és politikai nyomás alatt dolgozik. A tagok úgy vélik, a következő néhány év rendkívüli kihívást jelent a köztévéknek- és rádióknak, mert agresszív kereskedelmi médiumok, illetve politikai érdekeket érvényesítő pártok, szervezetek kíméletlen befolyásolási törekvéseivel szemben kell a társadalom érdekeit képviselniük.
Az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (European Broadcasting Union, EBU) a világ legnagyobb tévés és rádiós szervezete. Az 1950 óta működő, jelenleg ötvenhat ország hetvenöt közszolgálati rádióját és televízióját tömörítő unió tagjai a november 14-15-i genfi közgyűlésen döntöttek az Executive Board, vagyis a legfőbb irányító testület tisztújításáról. A tizenegy tagú testület irányítja és felügyeli a világ csaknem minden pontját lefedő hírcsere-rendszert és a nemzetközi szervezet operatív működését.
Az idén júliusban a Magyar Televízió adott otthont Budapesten a szövetség nyári közgyűlésének, ahol az a döntés született, hogy az EBU vezetését 2009-től a belgiumi francia köztévé (RTBF) elnökére, Jean-Paul Philippot-ra és a BBC Global News igazgatójára, Richard Sambrookra bízzák. Az elnök és az alelnök feladata, hogy a mostani közgyűlésen megválasztott irányító testülettel kiegészülve befejezzék az EBU átfogó szervezeti reformját.
A tizenegy tagú executive board az EBU szervezeti reformjának egyik első lépéseként alakult meg 2007 végén. A szövetség legfőbb irányító testületének tagjaként először került magyar tévés szakember az EBU csúcsvezetői közé Rudi Zoltán személyében, aki 2004 és 2008 között az MTV elnökeként dolgozott, 2008-tól pedig a köztévé stratégiatervezési és kommunikációs igazgatója.
Az 58 éve működő unió hagyományos téli genfi közgyűlésén az elnök és alelnök mellé tizenhat befolyásos európai televíziós vezető közül választották ki a kilenc új tagot. Rudi Zoltán újraválasztása nagy lehetőség Magyarország és a magyar közszolgálati szektor számára, hogy támogatást kapjon az európai érdekeket képviselő nemzetközi szervezettől.
A hivatalban lévő board – amelynek tagja Phillipot és Sambrook is – december 31-ig kitölti mandátumát, az év végéig még a nyáron leköszönt Fritz Pleitgen és Boris Bergant látja el az elnöki, illetve alelnöki feladatokat.
Az EBU évente 70 milliárd forintból gazdálkodó nonprofit szervezet, amely elsősorban a tagjainak nyújt szolgáltatásokat. A Magyar Televízió 1993 óta tagja az Európai Műsorszolgáltatók Szövetségének, az elmúlt négy-öt évben pedig az MTV nemcsak megújította szakmai kapcsolatait az EBU-val, hanem befolyásos tagja is lett a közel egymilliárd potenciális nézőt és hallgatót megszólító szervezetnek.
Az EBU-ban több MTV-s szakember is dolgozik: nemrégiben választották be Schulek Csabát a Sportbizottságba, Sipos Pál kulturális főszerkesztő a Televíziós Bizottság tagja, Vigh Zoltán vezető szerkesztő pedig a Hírbizottság munkájában vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.