Öt nagy csoportba sorolják ezeket a lehetséges problémákat, attól függően, hogy a vállalati élet mely területéhez kapcsolódnak.A cég vezetésével és irányításával összefüggő kockázatokkal elsősorban a meredek növekedési pályán lévő társaságok szembesülhetnek. Egy folyamatosan növekvő vállalat irányításakor újabb és újabb feladatkörök merülnek fel, amelyek betöltésére sokszor nem csupán a munka mennyisége, hanem az azokhoz szükséges speciális szakértelem igénye miatt sem vállalkozhat az alapító menedzsment.
Ha sikerül is kézben tartani az irányítást, a napi teendők sokasága mellett összekuszálódhat a vezetők felelősségi köreinek rendszere, és előbb-utóbb elkerülhetetlenné válik a cég életében betöltött szerepek részletes és pontos szabályozása.
A kockázatok egy másik csoportja a stratégiaalkotáshoz kapcsolódik: a klasszikus problémák körébe sorolható az idegen devizában szerzett bevételek kezelésének vagy a termeléshez szükséges nyersanyagok biztosításának módja. Emellett manapság egyre nő a vállalatról kialakult kép megformálásának a szerepe, és nem csupán azért, mert a fogyasztók cég iránti szimpátiája annak termékeit és szolgáltatásait is népszerűbbé teheti.
A környezet-, fogyasztó- és jogvédelmi szervezetek ereje ugyanis megsokszorozódni látszik, a fokozott külső figyelem miatt pedig egy-egy vállalati hibáról széles rétegek értesülhetnek, és annak következményei is egyre ritkábban maradnak el. A pénzügyi tervezéssel kapcsolatos hiányosságokból származó esetleges károk sem lebecsülendők: jelentős mértékben akadályozhatja a céget, ha valamilyen stratégiai fontosságú projekt kivitelezését finanszírozási nehézségek miatt halasztják el.
Az előbb-utóbb felbukkanó problémák harmadik csoportja a cég operációs és infrastrukturális felépítésével hozható összefüggésbe. Kezdve attól, hogy tárgyi eszközökkel miként lehet optimálisan felszerelni a céget, kérdések merülhetnek fel a belső pénzügyi folyamatokkal, az informatikai háttér állapotával vagy a sales- és marketinggyakorlattal kapcsolatban is.
Az utolsó két csoportba sorolhatók a jogi környezetnek való megfeleléssel és a cégről külsősök számára elkészítendő jelentésekkel összefüggő kihívások. Nem feltétlenül egyértelmű ugyanis, mi az optimális viselkedésmód a folyamatosan változó és egyre részletesebben szabályozott jogi környezetben. A nem megfelelő minőségű, esetleg hibás vagy késve elkészített jelentések alapjaiban rengethetik meg a befektetői bizalmat az adott cég iránt.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.